Zánik jedněch novin a otazníky nad svobodným tiskem
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Majitel maďarského deníku Népszabadság přichystal minulou sobotu redaktorům nemilé překvapení. Zakázal jim přístup do redakce, kde chtěli chystat pondělní vydání, a zároveň znemožnil přístup k webovým stránkám. Protesty byly marné, všichni zaměstnanci se dozvěděli, že právě byli propuštěni. V pondělí noviny skutečně nevyšly. Kdysi hlavní nástroj propagandy Maďarské sjednocené lidové strany, později liberálně-levicový deník s cizími majiteli a nakonec nosič kritických názorů proti konzervativní vládě Viktora Orbána zanikl po šedesáti letech.
Překvapením se netajili příslušníci různých intelektuálních a opozičních hnutí v Maďarsku ani světové deníky od rakouského Der Standardu po americké The New York Times. V podtextu udivených či rovnou kritických článků byl klasický výrok jednoho z prvních amerických prezidentů, podle nějž jsou svobodná média stejně důležitou, a možná ještě důležitější součástí demokracie než vláda. A o existenci svobodného tisku v Maďarsku se prý dnes může úspěšně pochybovat.
Népszabadság měl přes všechny výhrady výjimečné postavení. Letos se ho prodávalo sedmatřicet tisíc výtisků a to je mizerný výsledek i proti roku 2000, kdy se prodej držel nad dvěma sty tisíci, také to je sotva polovina prodeje z roku 2010. Nebylo divu, že vydavatel v posledních deseti letech zaznamenal celkovou ztrátu na úrovni půl miliardy korun, a vlastně nemohlo překvapit ani jeho rozhodnutí vydávání zastavit. Jenže to znamenalo, že v Maďarsku zanikl předposlední celostátní tištěný deník. Ten úplně poslední, Magyar Nemzet, prodává proti Népszabadságu polovinu.
Tento stav se od Česka zase tolik neliší. Prodej deníků významně klesl, Mladá fronta Dnes a Lidové noviny jsou považovány už jen za politický nástroj hnutí ANO. Kromě nich zbývají Právo a Hospodářské noviny. Pokud by někdo zavřel bývalý orgán zdejší státostrany, dalo by se to označit za poslední ránu nezávislému tisku? Asi sotva. V Česku zastupuje upadající deníky větší nabídka týdeníků a rychleji než v Maďarsku se probouzí internetové zpravodajství.
Nejde pochybovat o upřímnosti maďarské nostalgie po zanikajícím tisku. Pokud je však konec Népszabadságu dokladem pádu nezávislé žurnalistiky, pak zároveň připomíná, že Maďaři zaspali při transformaci svobodného mediálního prostoru.
Zavření Népszabadságu má ovšem i potřebný romantický rozměr, podle nějž byla redakce rozmetána zásahem autoritářského Orbánova režimu, který odvážní novináři tak tvrdě tepali. Kolem tohoto výkladu krouží komentáře ve všech světových denících. Podkladem k hypotéze je skutečnost, že deník koupila před rokem od skupiny Ringier a fondu „Svobodný tisk“ spravovaného místními socialisty rakouská investiční skupina Vienna Capital Partners (VCP), v Česku známá účastí v tendrech na mýtný systém a tzv. velkou ekologickou zakázku. Šéfem VCP je finančník Heinrich Pecina, který podle internetového deníku Pester Lloyd obchodoval s předními představiteli Orbánovy strany Fidész. Pecina a jeho lidé pak bez milosti zlikvidovali vůči premiérovi nepřátelskou redakci.
Temná role rakouského investora
Indicie nejsou úplně průkazné, a proto může platit také hypotéza, že Orbán o celé akci nevěděl. Proč by se měl nakonec zajímat o osud deníku, který každým měsícem ztrácel vliv a který se už nemohl vyhrabat z dluhů? Možná se mu chtěl Pecina zalíbit tvrdým postupem, a získat tak krytí pro své další obchody. Na druhou stranu nejde vyloučit ani to, že finančník nemohl akcionářům druhý rok po sobě předložit ztrátu s vysvětlením, že přece bojuje o maďarskou demokracii. Orbánova exekutiva se opravdu snažila novinářům z Népszabadságu i v minulých letech znepříjemnit život, případně pomoci ke krachu. Pro samotného premiéra je však exemplární likvidace vyloženě nepříjemnou epizodou. Balkánští premiéři se sklony k autoritářství se už naučili, že se vyplatí trpět okrajové opoziční deníky, které jsou příliš slabé, než aby jim uškodily, přitom mohou posloužit jako důkaz, že v zemi existuje svoboda tisku a pluralita názorů.
Pecina a jeho lidé mohli ztrátové noviny zavřít. Měli se však krýt tím, že likvidaci předem projednali s vedením redakce a s odbory. Skoro revoluční obsazení redakce ochrankou spojené s vypnutím redaktorských mobilů však může vytvořit všem srozumitelný protiklad mezi režimem a svobodou tisku. Chcete Orbána, nebo svobodná média? Takovou otázku jde před volbami položit i bez důkazů.