Babiš řekl, kdy ukáže účty. Zadal zakázku auditorům Agrofertu?
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) oznámil, že do 3. března zveřejní výsledky auditu svých financí, které zadal dvěma firmám z tzv. prestižní čtyřky. Reaguje tak na pochybnosti ohledně svých osobních legálních příjmů, na které v lednu jako první upozornil Týdeník Echo. Dodnes totiž jasně nevysvětlil, kde vzal v letech 2013 a 2014 peníze na nákup jednokorunových dluhopisů Agrofertu v hodnotě 1,5 miliardy korun. Dluhopisy mu až do roku 2022 vynášejí od všech daní a pojistného osvobozených 90 milionů korun ročně, což je naprosto dominantní zdroj současného Babišova živobytí.
„Do 3. března zveřejním audit příjmů i potvrzení o úhradě dluhopisů,“ napsal ministr financí Andrej Babiš na svém Twitteru s tím, že kvůli tomu nejlepší novináři této země nemohou spát.
Nejlepší novináři této země kvůli tomu nespí, tak mám pro ně dobrou zprávu. Do 3.3. zveřejním audit příjmů i potvrzení o úhradě dluhopisů.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) 11. února 2017
Ty se rozhodl zadat dvěma firmám z velké čtyřky, o které však jde, neřekl (patří do ní PricewaterhouseCoopers, Ernst & Young, KPMG a Deloitte). A právě výsledky tohoto auditu by se veřejnost podle jeho slov měla do 3. března dozvědět.
Babiš by neměl audit zadávat sám
Otázkou však zůstává důvěryhodnost těchto auditů. Pro její zachování by bylo přinejmenším vhodné, aby audity Andrej Babiš nezadával sám. Tzv. prestižní první čtyřka má však za sebou z let 2002 až 2008 řadu pochybení, kdy se ukázalo, že auditoři nebyli kontrolory, ale v mnoha velkých případech kryli podvody svých klientů či na nich přímo spolupracovali.
Právě jedna z nich – firma Ernst & Young – je momentálně auditorem Agrofertu. Tuto roli převzala po PricewaterhouseCoopers, který byl auditorem Agrofertu deset let předtím.
Podle lednového zjištění Týdeníku Echo Andrej Babiš v roce 2013 a 2014 nakoupil dluhopisy společnosti Agrofert za 1,5 miliardy korun, na které však neměl dost legálních příjmů. Na rozpor v příjmech dokonce upozornil sám Andrej Babiš, když v Hospodářských novinách řekl, že jeho celkové zdaněné příjmy mezi lety 1993 a 2015 byly 1,86 miliardy korun (po zaplacení daně a pojistného 1,526 miliardy korun čistého). Do roku 2013, kdy prokazatelně kupuje první várku dluhopisů za 1,252 miliardy korun, si ale oficiálně vydělal jen zmíněných 1,11 miliardy korun zdaněných příjmů. Na nákup dluhopisů tedy dost peněz neměl.
Po tomto zjištění týdeníku Andrej Babiš na dotaz redaktorky serveru Echo24 v lednu přispěchal s nepřesvědčivým vysvětlením o tom, že měl i nedaněné příjmy z prodeje firem a že jeho celkové příjmy nebyly 1,86 miliardy korun, ale nově 2,531 miliardy korun.
Celá odpověď Andreje Babiše z tiskové konference na ministerstvu financí z 19. ledna:
Jo, já jsem zaznamenal ty vaše spekulace. Takže já bych to tady rád přečetl. Takže ta vaše pseudoanalytička by se měla naučit, že jsou příjmy zdanitelné a nezdaněné příjmy. Takže kdybyste si mohla psát, tak moje celkové příjmy od roku 1993 byly 2 531 768 228 korun. Z toho příjmy, které byly zdaněné Agrofertu, byly 1 863 801 107, z toho jsem zaplatil, a to vy určitě nenapíšete, 337 503 547 korun daní a kdyby ten váš plátek vyzval všechny předsedy politických stran, aby takhle řekli všem občanům, kolik měli příjmy zdaněné od roku 1993 a taky oznámili majetek. Takže ta vaše spekulace a ty vaše dezinformace, protože ten váš plátek samozřejmě nic nedělá, jen chrlí lži na mě. Tady máme jeden think thank, který má strašně starostí, a já s tím souhlasím, že máme weby pod vlivem ruské propagandy. A co ty české weby, které neustále chrlí lži. Speciálně weby proti mně. Kdo je vlastně financuje. Na to se nikdo neptá. Takže když to odpočítám, protože vaše pseudoanalytička měla strach, že za 22 let, nebo kolik to je, jsem měl vyžít ze 44 milionů. Takže mi zůstalo 1 049 498 231. Takže mám dvě děti, paní, dva psy, nemám letadlo ani jachtu a myslím si, že nechovám se jako standardní miliardář. Tak za tu miliardu čtyřicet jsem celkem vyžil. A to ještě před rokem 1993 jsem pracoval v zahraničí, žil v zahraničí, podnikal v zahraničí. Takže já mám čistý stůl.
Již déle jak měsíc se tedy Andrej Babiš do těchto čísel zaplétá, dosud však s přesvědčivým vyjasněním svých legálních příjmů z let, kdy dluhopisy nakoupil, nepřišel. Jedna z cest, kterou chce podle jeho slov dokázat, že dostatek osobních legálních příjmů měl, je právě zadání nezávislého auditu dvěma firmám z velké čtyřky.
O tom, co vše může doložit a prokázat, mluvil i v neděli v Otázkách Václava Moravce, z nichž je třeba vyzdvihnout čtyři základní důkazy, jejichž součástí jsou právě i zmíněné audity.
1.Pohyby na účtech může doložit původ svých legálních příjmů.
2. Požádá Finanční správu, aby podle nového zákona o prokázání původu majetku prokázala původ jeho majetku. Zároveň řekl, že dá finanční správě zcela volný prostor ke zveřejnění původu svého majetku.
3. Může ukázat a dokázat, že peníze za dluhopisy Agrofertu do firmy skutečně odešly z jeho osobního účtu.
4. Zadá u dvou auditorských firem z velké čtyřky (patří do ní PricewaterhouseCoopers, Ernst & Young, KPMG a Deloitte) nezávislý audit svých osobních legálních příjmů.