Financial Times: Česko je jedny volby od konce liberální demokracie
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Pražský Berlusconi – tak tituloval Andreje Babiše prestižní britský deník Financial Times, který ve středu publikoval rozsáhlý článek o nyní už bývalém ministru financí. Jeho úspěch v příštích volbách může podle listu znamenat konec liberální demokracie v České republice.
V regionu, kde titulky tvoří především maďarský Viktor Orbán a polský Jarosław Kaczyński, je vlastně dobře, že Česko zůstává mimo světla reflektorů, píše deník. Zahraniční média si podle Financial Times spíše všímají excesů prezidenta Miloše Zemana, třeba jeho nedávného výroku o likvidování novinářů v přítomnosti ruského prezidenta Vladimira Putina.
„Česká politika je ale nyní čím dál zajímavější a to nejen kvůli Zemanovým šaškárnám,“ píše list, který rozplétá fenomén Andreje Babiše. Upozorňuje na jeho podnikatelské pozadí i na střet zájmů, který začal, když v roce 2013 koupil vydavatelství Mafra, které vydává deníky Mladá fronta Dnes a Lidové noviny.
„Přestože koupě dvou hlavních deníků už tehdy bylo červenou vlajkou, bylo to až letos, kdy si Češi uvědomili střet zájmů, který to vyvolalo,“ píše Financial Times. List píše o sérii nahrávek, které přidaly k eskalaci vládní krize. Ta vyústila ve středeční odchod Babiše z vlády. Blíží se však volby a Babiš z nich může vyjít silnější než kdy dřív, píše deník.
Babiš je v článku srovnáván s Donaldem Trumpem a Silviem Berlusconim, kteří rovněž postavili svou politickou kampaň na úspěchu v podnikání. „V České republice, na rozdíl od Polska a Maďarska, je nacionalistická rétorika zřídka slyšet (sám Babiš je slovenského původu a jeho čeština má výrazný přízvuk),“ píše list. V České republice se podle něj spíše prosazuje populismus a vágní sliby.
Otřesené postavení Česka v Evropě
Deník upozorňuje, že střet zájmů týkající se médií není jediným střetem, který bývalý ministr financí má. V zahraničí si všímají Babišových podnikatelských zájmů, podezřelého využívání evropských dotací v zemědělství i kauzy korunových dluhopisů. Na kritická média si navíc Babiš vždy chce došlápnout. Financial Times dávají za příklad případ německého Der Spiegel nebo amerického Foreign Policy, kterým Babiš hrozil žalobou kvůli kritickým článkům. Soudem hrozil i českým médiím či politickým oponentům.
„Se stárnoucím prezidentem pevně na straně Kremlu a s bezprecedentní kombinací politické a ekonomické moci, kterou Babiš představuje, by jeho vláda mohla znamenat, že v době velkých rozhodnutí na kontinentu se zájmy této země dostanou na okraj,“ uzavírá Financial Times, který polemizuje nad tím, jak moc se po téměř třech dekádách od pádu komunismu Česko staví na Západ.