Nasazení vojáků

Chceme větší zapojení Bundeswehru proti IS, žádají Němci

Nasazení vojáků
Chceme větší zapojení Bundeswehru proti IS, žádají Němci

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Po berlínských útocích se mnoho Němců ale i Evropanů ptá, zda je dostatečné vojenské nasazení proti teroristům a Islámskému státu. Podle německých médií je Bundeswehr ve válečných zónách aktivní. Vojáci se podílejí na cvičení pešmergů, kteří bojují proti radikálům a také jim dodávají zbraně. V oblastech operují také letadla Tornado, které už podnikly na sedm stovek letů. Přesto chtějí lidé podle průzkumu větší zapojení armády, píše server Deutsche Welle. 

V průzkumu serveru vyšlo najevo, že 53 procent respondentů chtějí větší zapojení armády proti Islámskému státu. Německá armáda je v současné době aktivní ve válečných oblastech. Kromě dodávky zbraní a munice kurdským bojovníkům, je také trénují a předávají jim vojenské zkušenosti. Vojenské prostředky také posílají do Jordánska, Tunisu, Mali, Nigeru a Nigérie. Armáda také podporuje koaliční bombardování pozic Islámského státu.

Samotné letectvo se přímého bombardování pozic nezúčastňuje. Na misi je vyslaných šest letounů Tornado, které monitorují zemský povrch a jeden tankovací stroj. V říjnu schválila vláda nasazení letadel AWACS, které monitorují vzdušný prostor.

Německá stíhačka Panavia Tornado - Foto: Philipp Hayer / Wikimedia Commons

Od začátku mise, která začala po teroristických útocích v Paříži, nalétali piloti na sedm stovek průzkumných letů a celkem strávili ve vzduchu 3 651 hodin. 

Komplikace pro vojenské mise znamenal nezdařený puč v Turecku. Problémy také nastaly, když Ankara bránila vstupu německých politiků na základnu v Incirliku. Důvodem bylo schválení rezoluce o genocidě Arménů osmanskými Turky během první světové války. Poslanci museli zdůraznit, že se nejedná o obviňování současné vlády. Na protest proti schválení rezoluce odvolali Turci svého velvyslance v Německu.

Kromě vzdušných a pozemních sil se Němci rozhodli pomoct koaličním silám fregatou Augsburg. Ta chrání francouzské letadlové lodě, které operují ve východním Středomoří. 

Bundeswehr je zapojen i do dalších protiteroristických operací. Na konci září Spolkový sněm rozhodl o vyslání až 650 vojáků do nové protiteroristické mise NATO ve Středozemním moři, jejímž cílem je mimo jiné zamezit aktivitám Islámského státu, včetně pašování lidí a zbraní.

, ls

29. prosince 2016