Literární ocenění pro bývalého prezidenta

‚Zuřivý reportér‘ Klaus získal cenu E. E. Kische

Literární ocenění pro bývalého prezidenta
‚Zuřivý reportér‘ Klaus získal cenu E. E. Kische

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Bývalý český prezident Václav Klaus obdržel Mezinárodní mimořádnou cenu Egona Ervína Kische za svou publikaci Zápisky a postřehy z cest. Ocenění za Klausovy několikaleté cestovatelské poznatky, které loni vyšly knižně v souhrnné publikaci, převzal exprezident ve středu v Letohradě od Klubu autorů literatury faktu.

O ocenění informoval sám Klaus na svých webových stránkách. Mimořádnou mezinárodní cenu Klausovi udělila Správa odkazu Egona Ervína Kische a město literatury faktu Letohrad společně s Asociací organizací spisovatelů Slovenska. Česko-rakouský novinář Egon Ervín Kisch se proslavil svými reportážemi na začátku 20. století a získal přezdívku „zuřivý reportér“.

Klaus se svým zápiskům z cest věnuje řadu let, z čehož už vzešly tři publikace. První dvě z nich obsahují poznatky tehdejšího prezidenta, v té poslední už Klaus nabízí svůj pohled jako „pan profesor na cestách“.

Často poněkud neotřelé úvahy nejen o cizích zemích glosuje exprezident v zápiscích svým nezaměnitelným jazykem. V poslední době zaujal například svým článkem Na skok v Berlíně, v němž rozebíral důvody, proč se mu v hlavním městě Německa příliš nelíbilo. Připadal mu příliš zelený, baťůžkářský a cyklistický, vysvětlil.

„A nakonec jedna – opět zdánlivá – maličkost, která je však přímo symbolem nového feministického, zeleného, rovnostářského, po německu sport velebícího pohledu na svět. V ranní berlínské dopravní špičce (a dopravním chaosu tisíců aut a kol jsme dali přednost chodkyni a téměř ji srazil vedle nás rychle jedoucí cyklista, který jí přednost nedal) proti nám jela na kole žena, která měla v jakémsi kočárku před sebou dvě malé děti a na prsou dítě třetí. To není výraz zoufalé sociální situace této ženy, to je od ní záměrná agresivní symbolika. Skoro se bojím na závěr říci, že právě tato momentka je pro mne shrnujícím symbolem této mé krátké návštěvy Berlína,“ svěřil se ve zmiňovaném textu Klaus.

Nepříliš známý Klub autorů literatury faktu a Správa odkazu E. E. Kische společně s dalšími organizacemi pravidelně oceňují knihy a autory, kteří jsou přínosem v oblasti literatury faktu.

, jh

23. září 2016