Někteří evropští lídři by Ukrajinu obětovali, myslí si Morawiecki
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Německo jako nejbohatší země v Evropě a jeden z největších světových vývozců zbraní by pro obranu evropských hodnot mohlo udělat mnohem více, prohlásil polský premiér Mateusz Morawiecki v rozhovoru pro německý list Bild a polský deník Fakt. Podle Morawieckého jsou v podpoře Ruskem napadené Ukrajiny nejdůvěryhodnější země východního křídla NATO. „Cítí hrozbu přímo od Putina, takže si nebezpečí velmi dobře uvědomují,“ řekl polský premiér v Berlíně po mezinárodní konferenci o obnově Ukrajiny.
Morawiecki v rozhovoru kritizoval například Německo, které by podle něj mělo být v pomoci Ukrajině součinnější. „Mám dojem, že někteří lídři EU by dali přednost tomu, aby věci byly zase jako dříve. V souladu s myšlenkou, že válka může být ukončena i ztrátou Ukrajiny,“ komentoval situaci v rozhovoru, který proběhl v Berlíně po mezinárodní konferenci o obnově Ukrajiny. Na otázku, o kterých vůdcích mluví, Morawiecki odpověděl, že je „nechce zmiňovat, ale tendence je patrná“.
Morawiecki: Rusové chtějí, aby Ukrajinci mrzli a hladověli
„Jen za poslední dva týdny dopadlo na ukrajinská města 360 raket a dronů. Rusové záměrně ničí elektrárny a topné systémy, chtějí, aby Ukrajinci v zimě mrzli a hladověli. Proto je nyní potřeba pomoci. Ukrajina potřebuje peníze a zbraně, ne plány,“ zhodnotil polský premiér, který si myslí, že v současnosti je důležitější obrana než rekonstrukce válkou zpustošené země. Největší podporu vidí od zemí z východního křídla NATO. „Polsko a tyto země bojují o to, aby tlak na Rusko neslábl,“ dodal šéf polské vlády.
Podle polského premiéra je problém také v závislosti na ruském plynu. „Putin byl jako drogový dealer distribuující levný plyn. Spousta zemí se bez něj jen těžko obejde,“ řekl Morawiecki v rozhovoru. Narážel tím zřejmě mimo jiné na Německo, které bylo v západní Evropě jeden z největších příjemců plynu z Ruska.
Morawiecki komentoval také německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera, který se omluvil Polsku a zemím východní Evropy za to, že Západ ignoroval jejich varování před Ruskem. „Lepší pozdě, než nikdy,“ řekl polský premiér. Důležitější je však podle něj to, aby „nyní všichni podpořili Ukrajinu jednomyslněji“. Podle něj je dnes Ukrajina pod „obrovským tlakem, navzdory nedávným úspěchům proti Rusku“.
Berlínská konference o rekonstrukci Ukrajiny není podle německých médií „dárcovskou konferenci“, ale debatou expertů o způsobech, jak Ukrajině pomoci s poválečnou obnovu. Účastníci konference nastínili představu „Marshallova plánu“ pro Ukrajinu. Například podle německého kancléře Olafa Scholze by se mělo co nejrychleji vypracovat plán obnovy, a to ještě před koncem války. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová prohlásila, že EU je připravena koordinovat rekonstrukční opatření. „Nemáme času nazbyt, rozsah destrukce je ohromný. Světová banka odhaduje náklady na 350 miliard eur (8,7 bilionu Kč),“ řekla von der Leyenová.