Lepší než Stingery. Polské Pioruny likvidují ruské letouny na Ukrajině. Budou je kupovat i Američané
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Je to již několik týdnů, co se objevilo video, kdy je ukrajinskou armádou zničena ruská helikoptéra Mi-35. Ruský stroj přitom letí velmi rychle, jen několik desítek metrů nad zemí, když ho ze strany zasáhne střela. Následně se rozpoutala diskuze, zda se jedná o staré známé americké střely FIM-92 Stinger, postrach sovětské armády už z Afghánistánu, nebo jiný systém protiletecký systém jako například polský Piorun.
Stinger ale nedokáže příliš efektivně bojovat s cíli ve výšce pod 180 m. Naproti tomu Piorun je účinný už od 10 m, takže taktika pilotů vrtulníků létat těsně nad zemí a schovávání se za stromy proti střelám neobstojí. Polsko dodalo Ukrajincům blíže nezveřejněný počet takových protiletadlových kompletů jen několik dní po napadení Rusy. O tom, že jsou polské rakety v boji velmi úspěšné, začala psát nyní i zahraniční media.
#Ukraine: This morning, it is claimed that in the vicinity of #Kyiv a Russian Mi-35 attack helicopter was shot down, likely using MANPADS.
— 🇺🇦 Ukraine Weapons Tracker (@UAWeapons) March 5, 2022
It seems to be totally destroyed. pic.twitter.com/KV6Kvp1E5C
Portable Anti-Aircraft Missile System (PPZR) Piorun je raketa velmi krátkého doletu. Navazuje na starší střelu GROM. Má mnohem větší dosah než GROM a větší odolnost proti rušení. Znásobila se také přesnost navádění, dvakrát se zvýšil rozsah detekce a sledování cílů. Díky zavedení termálního zaměřovače je Piorun schopen bojovat s cíli nejen ve dne, ale i v noci. Střela je určena pro boj s vrtulníky, letouny a okřídlenými raketami letícími ve výškách od 10 m do cca 4 km a do vzdálenosti od 500 m do více než 6 000 m. Nejen že je tak mnohem lepší než americký Stinger, je ještě o třetinu levnější. Polské rakety jsou natolik úspěšné, že si jich několik stovek objednaly i Spojené státy a to ještě v únoru, těsně před ruskou invazí na Ukrajinu, kde se v tichosti velmi osvědčují.
Konsekwentnie wzmacniamy przeciwlotnicze zdolności #WojskoPolskie. Udzielone zamówienie na zestawy rakietowe PIORUN zostanie zwiększone, a dostawy będą realizowane sukcesywnie w kolejnych latach. Pozwoli to także zachować ciągłość produkcji w naszym przemyśle obronnym. pic.twitter.com/Xm5CLafrqM
— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) March 30, 2022
Polský ministr obrany Mariusz Błaszczak ve středu oznámil, že původní objednávka systémů Piorun pro polskou armádu bude navýšena.
"Důsledně posilujeme protiletadlové schopnosti polské armády. Objednávka raketových kompletů Piorun bude navýšena a dodávky budou realizovány postupně v následujících letech. To nám také umožní zachovat kontinuitu výroby v náš obranný průmysl," napsal Błaszczak na Twitteru.
Pioruny jsou vyráběny v závodech Mesko SA se sídlem ve městě Skarżysko-Kamienna. Střely koupila polská armáda v roce 2016. Kontrakt činil 932 milionů PLN, v rámci něhož si ozbrojené síly objednaly 1300 raket a 420 odpalovacích systémů.