Hádka o prázdniny. Politici ani po dvou letech neví, co se školami
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Po téměř dvou letech pandemie zůstává situace na školách předmětem sporů mezi politiky. Končící ministr školství Robert Plaga (za ANO) rodičům vzkázal, že k prodloužení vánočních prázdnin nedojde. To však nebude platit všude, někteří ředitelé totiž školy zavřou „na vlastní pěst“. Plaga místo toho souhlasil s otestováním dětí předtím, než se vydají o svátcích do rodin. Ani to se však opět neobejde bez problémů a to kvůli stále nevyřešeným kapacitám laboratoří.
Končící kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) patřil k největším „zavíračům“ škol v Evropě a za poslední rok kvůli tomu čelil ostré kritice, nyní se debata vrátila kvůli přicházejícím svátkům a obavě z toho, že se ze škol infekce přenese do rodin. Vánoční prázdniny mají podle harmonogramu začít 23. prosince.
Nastupující vláda chtěla proto volno prodloužit a ukončit tak výuku na školách už 17. prosince. Plaga to odmítl, protože podle něj nemá smysl zavírat školy bez omezení setkávání lidí i jinde. Kandidát na ministra školství Petr Gazdík (STAN) jeho názor akceptoval s tím, že se děti před odchodem na prázdniny otestují na covid-19, a že není možné nechávat rodiče i děti v nejistotě a rozhodovat o věcech na poslední chvíli.
Tento záměr se však v řadě případů naplnit příliš nepodařilo. Zatímco některé školy zůstávají otevřené, v jiných začali ředitelé vyhlašovat ředitelská volna, školy se tak v některých případech před vánočními svátky uzavřou samovolně. „Je za hranou, když politici nejdříve řeknou, že prázdniny vyhlásí a pak si to rozmyslí. Rodiče potřebují vědět, s čím mohou počítat,“ komentoval důvody ředitelského volna například ředitel brněnské školy v Kotlářské ulici Libor Zřídkaveselý.
Pro ty školy, které zůstanou otevřené, pak nastala otázka, jak naložit s avizovaným testováním před odchodem na prázdniny. Jak totiž upozornil hejtman libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj), často falešně pozitivní antigenní testy ze škol je třeba ještě ověřit přesnější metodou PCR, laboratoře jsou přitom už řadu týdnů přetížené a v některých krajích se čeká na volné termíny i několik dní.
Půta to označil za nereálné a vyzval končícího i budoucího ministra zdravotnictví k tomu, ať opět zváží uzavření škol. Plaga přehodnocení svého odmítavého postoje odmítl, Gazdík uvedl, že to nemůže ovlivnit, protože zatím není ministr. Naopak proti se postavil hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS), podle kterého by vyhlášení volna jen zkomplikovalo situaci rodičům.
Zavírání škol nechce ani ministerstvo zdravotnictví. Epidemie koronaviru se podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška nešíří víc mezi dětmi než mezi staršími věkovými skupinami. Jenom se u nich díky plošnému testování víc zachytávají pozitivní případy a lépe se trasují. Řekl to ve středu na Metropolitním zdravotnickém kongresu. Případné prodloužení vánočních prázdnin by tak podle něj nemělo žádaný efekt.
Ředitelka pražské hygieny Zdeňka Jágrová pak nápad na prodloužení vánočních prázdnin srovnala s prodloužením prázdnin podzimních, ke kterému v Praze přistoupilo asi 40 procent škol. „Incidence se snížila asi o 400 na týden. Takže efekt to má, ale je krátkodobý,“ dodala.
Plošné testování na covid-19 se v základních a středních školách koná každé pondělí od druhé poloviny listopadu a počítá se s ním do konce února. Týká se neočkovaných, u nichž se v posledních 180 dnech nákaza nepotvrdila. Pro testování žáků zajistil stát antigenní testy. Pokud se škola rozhodne pro PCR testování, dostane 200 korun za test. Testování zaměstnanců si musí školy zajistit samy.