Čtvrtina reaktorů ve Francii zůstává vypnuta. Mohou opět zdražit energie v Evropě
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Návrat některých francouzských odstavených jaderných reaktorů se odkládá. Francouzská energetická společnost EDF zhoršila výhled kapacit výroby na zimní měsíce, podle provozovatele rozvodné sítě Réseau de Transport d‘Électricité (RTE) tak hrozí nedostatek elektřiny a růst její ceny. To může mít v současné krizové situaci potenciálně dopad i na další země v Evropě, v horším případě totiž budou výpadek suplovat zahraniční plynové elektrárny, které tak mohou znovu táhnout cenu plynu vzhůru.
EDF, největší výrobce elektřiny z jádra v Evropě, v běžných časech obvykle v zimě vyváží levnou energii, v letošní krizové situaci však její odstavené reaktory vyvíjí další tlak na napjatém trhu s energiemi. Podle rozhlasové stanice RFI zůstává dvacet pět ze šestapadesáti reaktorů EDF vypnutých kvůli údržbě či hodnocení potenciálně nebezpečných trhlin v chladících potrubích.
Původní plán vrátit reaktory do provozu do zimy se tak zřejmě nedaří naplnit, na začátku roku má síť elektráren pracovat na 65 % celkové kapacity. Podle francouzského provozovatele rozvodné sítě Réseau de Transport d‘Électricité (RTE) se tak zvyšuje riziko dalšího možného omezování spotřeby v byznysu či domácnostech kvůli hrozícím výpadkům.
Podle energetického analytika Jiřího Gavora tak hrozí potenciální zásah do zásob i cen plynu, který Evropa hromadila kvůli blížící se zimě a energetické krizi. „Platí úměra, že o co méně Francie vyrobí v domácích jaderkách, o to více zřejmě bude čerpat z Německa, které si pořád drží pozici exportéra elektřiny. Tyto potřeby budou pokryty v lepším případě, pokud bude větrné počasí, z větrné elektřiny, což by byl ideální případ, ale bohužel v případě nepříznivých podmínek, což také může nastat, zvýšenou výrobou z fosilních elektráren, což znamená uhlí a plyn, což je bohužel nedostatková komodita,“ řekl deníku Echo24 Jiří Gavor.
Ceny plynu tak může situace začít tlačit opět nahoru. „Pochopitelně to znamená tlak na cenu, zejména v nějakých ,špičkových‘ hodinách. Nepředpokládám, že by to už dosáhlo takových cen jako v srpnu, kdy se to přetahovalo až k tisíci eur, to už jsme si odbyli. Ale to, že se ceny plynu budou dále navyšovat, to je podle mého názoru pravděpodobné,“ dodal Jiří Gavor.
Podle něj je však pozitivní, že se letošní příprava na zimní měsíce vymykala dlouhodobému průměru, že se Francii nemusí podařit „nahodit“ zpět elektrárny navíc podle něj obchodníci očekávali. „Němeci budou mít navíc na přelomu roku kapacitu tří nových terminálů na LNG. A celá Evropa počítá a musí počítat s plynovými úsporami a to se zatím také daří. Odběratelé šetří, aniž by do toho byli nucení nějakým nouzovým odběrovým režimem. To, že se nepodaří nahodit poslední bloky ve Francii do provozu, to není zase až tak překvapivá informace. S rizikem neodržení původního harmonogramu, upřímně řečeno, většina obchodníků, energetiků počítala. Takže je to samozřejmě nepříznivá zpráva, ale není to takový šok, jako kdyby došlo k neočekávanému výpadku už fungujících jaderných zdrojů, třeba i těch, které byly nedávno uvedeny do provozu. To by byla opravdu špatná zpráva,“ dodal Jiří Gavor.
Podle RFI společnost EDF zmobilizovala stovky pracovníků a to i ze zahraničí, aby opravy urychlila, zpoždění v pracích však připouští. Minulý týden mluvila o zprovoznění 46 reaktorů v lednu příštího roku. RTE vytvořila mobilní aplikaci, která má zákazníky varovat před přetěžováním sítě, na snižování spotřeby elektřiny pak apeluje i francouzská vláda.
Podle organizace Gas Infrastructure Europe (GIE) sdružující evropské provozovatele plynárenských infrastruktur je v EU průměrně zaplněno přes 95 procent zásobníků plynu. Zcela zaplněné zásobníky zůstávají podle GIE v Belgii, nejmenší zásoby o rozsahu 59 procent má Lotyšsko. Česko se stále drží se zásobníky nad průměrem v EU.