Syrská armáda: Povstalci vyráběli v Ghútě chemické zbraně

Syrská armáda: Povstalci vyráběli v Ghútě chemické zbraně

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Syrská armáda našla ve východní Ghútě u Damašku dílnu, v níž povstalci vyráběli chemické zbraně. S odvoláním na plukovníka syrské armády to v pondělí uvedla ruská média. Za poslední tři týdny bojů zemřelo ve východní Ghútě přes 1000 lidí, podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) byla východní Ghúta vystavena zřejmě minulý týden chemickému útoku. Jedna z hlavních povstaleckých skupin se s Ruskem dohodla na evakuaci zraněných.

SOHR také vydala bilanci sedmileté syrské války – zemřelo v ní podle agentury Reuters přes půl milionu lidí a 85 procent z nich podle SOHR zabili syrští vojáci a jejich spojenci. Agentura AFP v bilanci připisované rovněž SOHR uvádí přes 350 tisíc obětí.

SOHR, která situaci v Sýrii dlouhodobě sleduje z Británie, chemický útok v Ghútě připisuje syrským vládním silám. Americký ministr obrany James Mattis vzkázal, že by považoval na nemoudré, kdyby syrská armáda prováděla chemické útoky.

Syrská armáda se podle agentury Interfax domnívá, že povstalci připravovali provokace, aby vina za chemické útoky padla na syrskou armádu. Zbytky látek používaných k výrobě chemických zbraní se našly po stažení povstalců z jižního sektoru východní Ghúty.

Boje pokračují i dnes. V neděli se syrské armádě a jejím spojencům podařilo izolovat Dúmu, což je město s více než 100.000 obyvateli a poslední bašta povstalců. Celá oblast Ghúty je díky postupu syrské armády nyní rozdělena na tři zóny. SOHR tvrdí, že za 21 dní přišlo o život přes 1130 civilistů, mezi nimiž bylo přes 200 dětí. Zraněno je podle téhož zdroje na 4400 lidí.

Tisíce rodin uprchlo před bombardováním do Dúmy a mnoho lidí se utábořilo na ulicích a v parcích. Podle tamní opoziční rady je situace na místě katastrofická: chybí podzemní úkryty, kam by se civilisté mohli schovat a nálety znemožnily dopravit těla mrtvých na hřbitov u města; nejméně 70 lidí tak bylo pohřbeno v parku. Desítky lidí navíc zůstávají uvězněny pod sutinami vybombardovaných domů a záchranáři se k nim nemohou dostat, uvedli místní obyvatelé.

Jedna z hlavních skupin bojujících ve východní Ghútě dnes oznámila, že se dohodla na evakuaci zraněných. Džajš al-Islám jednala prostřednictvím OSN s Ruskem. Podle předchozích zpráv je z východní Ghúty potřeba evakuovat až 1000 lidí. Džajš al-Islám, neboli Armáda islámu, působí hlavně v Dúmě. Stojí za ní Saúdská Arábie a jejím politickým požadavkem je nahradit syrskou vládu kabinetem složeným z technokratů, kteří budou zastupovat všechny skupiny Syřanů.

Rusko dnes mezitím oznámilo, že východní Ghútu prozatím opustilo 76 lidí. „Celkem 17 rodin, 76 lidí včetně 46 dětí bylo evakuováno humanitárním koridorem,“ citovala agentura TASS prohlášení ruských úřadů. Podle sdělení armády poskytli ruští lékaři za posledních 24 hodin ošetření více něž 200 Syřanům. Ruská armáda také uvedla, že ozbrojenci zaútočili na civilisty, kteří k humanitárnímu koridoru směřovali. Útok si vyžádal pět mrtvých.

Povstalci z východní Ghúty ostřelují Damašek a v neděli při této palbě zahynuli čtyři lidé, ve východní Ghútě v neděli přišlo o život 23 lidí.

,