Ukrajina zůstane bez migů z Evropy. Vývoz by podle Dudy znamenal vstup do konfliktu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Polsko, Slovensko ani Bulharsko nedodá své starší stoje MIG-29 ukrajinským ozbrojeným silám. Informace, že by země východní Evropy mohly Ukrajině dodat letouny se objevila v minulých dnech. V úterý však takovou možnost podpory Ukrajiny odmítl polský prezident Andrzej Duda. Informuje například Newsweek.
„Na Ukrajinu žádné stíhačky nepošleme. Znamenalo by to otevřenou intervenci do ukrajinského konfliktu. Toho konfliktu se nezúčastníme. NATO není součástí tohoto konfliktu,“ uvedl Duda na tiskové konferenci po setkání s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem. Ukrajinští piloti už přitom podle původních informací jsou v Polsku připraveni letouny MIG-29 převzít.
V podobném duchu se pro Newsweek vyjádřilo i slovenské ministerstvo zahraničí. „Slovensko Ukrajině letouny neposkytne,“ uvedla mluvčí ministerstva. Ve stejném duchu se vyjádřil i bulharský premiér Kiril Petkov, když uvedl, že Bulharsko nemá dostatek letounů a náhradních dílu na vlastní obranu a proto nemůže Ukrajině jakékoliv letouny poskytnout.
Vysoký představitel EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell o víkendu přitom oznámil, že Evropa pošle Ukrajině několik stíhacích letounů. Možnosti darování a země, které stíhačky mohou dodat však neupřesnil. V úvahu připadaly právě letadla ruské výroby MIG-29, na které by se ukrajinští piloti nemuseli přeškolovat, jelikož tvoří páteř ukrajinského letectva společně se stroji Suchoj 24, 25 a 27.
V Evropské unii tyto letouny, kterých se Česká republika zbavila v polovině 90. let výměnou za polské vrtulníky, v aktivní službě používají stále právě Polsko, Slovensko a Bulharsko. Vzhledem k tomu, že všechny tyto státy informace o darovaní popřely. Jeví se pomoc v tomto ohledu nepravděpodobná. Americký prezident Joe Biden a britský premiér Boris Johnson v úterý odmítli vyslyšet žádost ukrajinského prezidenta o vyhlášení bezletové zóny nad Ukrajinou. Obávají se přímého střetu s ruskými letouny. V případě vzdušného boje, tak Evropa Ukrajině nepomůže.