Mezi Francií a USA zuří zbrojařská válka: Smlouva o prodeji fregat byla právě podepsána, vzkazuje Paříž
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Nejsou to ani tři měsíce, kdy vypukl mezi Paříží a Washingtonem nebývalý konflikt, když Spojené státy torpédovaly daleko dříve dohodnutý megakontrakt na dodávku francouzských ponorek pro Austrálii. A nyní v pátek nabídly USA prodej fregat Řecku poté, co již byla podepsána předchozí dohoda mezi Paříží a Aténami na dodávku těchto lodí z Francií. Dohoda o prodeji tří francouzských fregat Řecku „byla právě podepsána“, přispěchalo v sobotu francouzské ministerstvo obrany s reakcí a s tím, že považuje konkurenční nabídku předloženou Spojenými státy za neplatnou. Informoval o tom deník Le Figaro na základě agentury AFP.
„Od té doby, co jsme s Řeky jednali, americká nabídka již není na stole (..) Navíc jsme podepsali smlouvu s Řeky. Byla parafována před několika dny,“ reagovalo obratem ministerstvo.
Spojené státy daly v pátek zelenou možnému prodeji čtyř fregat Řecku, což vyvolalo obavy z nového napětí s Paříží po francouzsko-americké krizi kolem megakontraktu na ponorky do Austrálie. Ministerstvo zahraničí USA oznámilo v prohlášení, že schválilo plány na prodej čtyř bojových fregat a jejich vybavení do Atén v hodnotě 6,9 miliardy dolarů.
HUGE RIFIFI in sight: yesterday the #US government gave the green light to a possible sale to #Greece of 4 frigates and their equipment, worth $6.9 billion. This move is a real uppercut to France, which intended to sell its Belharra-class frigates. pic.twitter.com/Gom7qRGJcB
— Italian Politics (@ItalianPolitics) December 11, 2021
Toto oznámení přišlo necelé tři měsíce po vzniku nového bezpečnostního partnerství AUKUS mezi Spojenými státy, Austrálií a Spojeným královstvím, které torpédovalo před lety dohodnutý kontrakt na francouzské ponorky s Austrálií.
Francie uvedla, že tentokrát byla informována o americkém oznámení. "Američané nás upozornili, že toto oznámení vyjde," sdělilo francouzské ministerstvo obrany.
Spojené státy také schválily modernizaci řeckých fregat třídy MEKO za částku odhadovanou na 2,5 miliardy dolarů.
Podle francouzsko-řecké dohody, oznámené s velkou pompou 28. září v Paříži, postaví Francie pro Řecko tři obranně-útočné fregaty Belh@rra (exportní označení). Lodě od společnosti Naval Group mají být dodány v letech 2025 a 2026. Cena dodávky činí přibližně 3 miliardy eur. Dohoda předpokládá také opci na čtvrtou fregatu.
NEW! The @navalgroup's Frégate de Défense et d'Intervention (FDI) HN/Belharra for the #HellenicNavy's frigate program.
— Naval Analyses (@D__Mitch) March 8, 2021
*Note that where OPTION indicates extra equipment which is under discussion between the shipbuilder, and the Navy. HR images at https://t.co/fVOZRBdqAt pic.twitter.com/7LuoRs2U3F
Třída Amiral Ronar'ch jsou střední fregaty vyvíjené pro francouzské námořnictvo. Nesou označení Frégate de défense et d'intervention (FDI, obranná a útočná fregata). Jde o značně vyzbrojená plavidla schopná boje proti hladinovým a vzdušným cílům, stejně tak ponorkám, sloužící rovněž k hlídkování, dále ke kontrole výhradních námořních ekonomických zón, nebo k podpoře operací speciálních sil.
Francie staví pro sebe pěti lodí této třídy. Do služby mají vstupovat v letech 2024–2029, kdy nahradí lehké fregaty třídy La Fayette. Řecko má být první exportní zemí. Exportní verze, označená Belh@rra, byla veřejnosti poprvé představena v říjnu 2016 na veletrhu Euronaval. Belharra je název obřích vln na pobřeží Baskicka, přičemž užití znaku @ odkazuje na široké užití digitálních technologií v konstrukci plavidla.
Francouzsko-řecká dohoda o prodeji válečných lodí souvisí s daleko důležitější obrannou dohodou podepsanou při stejné příležitosti a to o vojenské pomoci Řecku v případě napadení, implicitně je potenciálním útočníkem myšleno Turecko. Smlouva tak jde jednak nad rámec NATO, tak mimo alianci, když všechny tři země, Řecko, Turecko i Francie jsou členy Severoatlantické aliance.