Pelikán o Babišově výroku

Pelikán: Existují případy, kdy byla zahájena trestní řízení neoprávněně. Jsou jich prý desítky

Pelikán o Babišově výroku
Pelikán: Existují případy, kdy byla zahájena trestní řízení neoprávněně. Jsou jich prý desítky

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Ministr spravedlnosti Roberta Pelikán (ANO) v demisi řekl, že se v posledních letech v České republice staly případy, v nichž byla zahájena trestní stíhání neoprávněně. V České televizi připustil, že je možné si v zemi objednat trestní stíhání. Podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského je vážné, že byl místopředsedou sněmovny zvolen Tomio Okamura (SPD). To by se podle jeho slov v jiných civilizovaných zemích Evropy nestalo. Ministr Pelikán řekl, že s ním souhlasí, ale přiznal, že Okamuru v tajné volbě volil. „Ostatní strany nás nechaly na holičkách, museli jsme kooperovat,“ dodal ministr v demisi.

Pelikán v neděli v živém vysílání oznámil, že si nechal prověřit případy neoprávněných trestních řízeních. „Zeptal jsem se, kolik takových řízení za posledních několik let orgány vedly. Dostal jsem čísla, které zanalyzuji. Ty případy se řídce stávají. Většina z nich ale není objednání trestního stíhání,“ řekl ministr spravedlnosti v demisi.

Podle něj jde většinou o maření trestního stíhání nebo jeho nezahájení. „Tu a tam se stane i to, že orgány činné v trestním řízení prověřují to, že bylo neoprávněně zahájeno řízení. V systému máme ale naštěstí dost kontrolních mechanismů, aby ty výjimky nebyly tak časté,“ dodal Pelikán.

Po Babišově výroku v lednu tohoto roku, kdy premiér prohlásil, že „žijeme v zemi, kde je možné si objednat trestní stíhání“ se zvedla vlna nesouhlasu nejen mezi mnohými opozičními politiky, ale také mezi soudci či advokáty. 

Proti výroku premiéra se ohradil předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal. Tyto mohou podle Šámala ohrozit důvěru ve spravedlivou justici, a v důsledku vést až k rozpadu demokratického právního státu. Podobně se vyjádřil Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a i předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa.

„Ohrazují se proti něčemu, co premiér neřekl. Jen to vyjadřují jinými slovy. To byla z jejich strany demagogie. Nikdo se reálně neohrazuje proti výroku, že lze u nás nastat situace, kdy se může objednat trestní stíhání. Ohrazují se proti tomu, že všechna stíhání jsou objednaná,“ komentoval Pelikán počínání tuzemských předních justičních představitelů.

Podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského premiér jednoznačně řekl, že se dá objednat trestní stíhání. „Pan premiér jednoznačně řekl, že je u nás taková situace, kdy si lze objednat trestní stíhání. Je to věta, která pro veřejnost znamená, že existuje systém, ve kterém se dá stíhání objednat,“ řekl předseda v Otázkách Václava Moravce.

Okamurova propaganda nám dělá špatné jméno, říká Rychetský

Rychetský a Pelikán v televizním pořadu reagovali na slova předsedy SPD Tomia Okamury pro DVTV, který v den prezidentských voleb řekl, že „koncentrační tábor v Letech nebyl oplocený a lidé tam měli volný pohyb.“ Tato a slova poslance Miloslava Roznera (SPD), který tábor označil za „pseudokoncetrák“ vyvolala diskuzi o tom, že má Okamura setrvat ve funkci místopředsedy Poslanecké sněmovny. Na oba politiky bylo podáno několik trestních oznámení a KDU-ČSL navrhuje Okamurovo odvolání z čela sněmovny.

Podle ministra spravedlnosti Pelikána není Okamurova funkce nijak významná, politik prý „pouze řídí schůzi“. S těmito slovy ale zásadně nesouhlasí Pavel Rychetský. Připomněl, že je tato funkce ústavní.

„Nejenom tato slova, ale všechna slova z různých sociálních sítí, která Okamura a různí jiní členové této strany vyslovili, vzbuzují v civilizované Evropě signály, co se to v ČR děje. Vůbec nehodlám vést diskuze o tom, jak je to významná funkce. Je to ústavní funkce a funkce jednoho z představitelů naší republiky. Považuji za vážnou situaci, že byl v tajné volbě zvolen člověk, jehož prezentované názory jsou rasistické, xenofobní a neonacistické. To ani nezmiňuji demagogii, jakou je přímá odvolatelnost politiků a tak dále,“ vyjádřil se kriticky Rychetský.

„Celý souhrn propagandy, kterou tento politický subjekt řadu let koná, nám dělá velmi špatné jméno v zahraničí. Okamura se něměl stát místopředsedou sněmovny. Věřte mi, že v zemích, kde jsou podobně vyhraněné politické subjekty, by se to nemohlo stát. V těchto státech by se všechny demokratické strany spojily a v žádném případě by ho nezvolily,“ dodal předseda Ústavního soudu.

Pelikán vyjádřil s Rychetským souhlas, ale tvrdí, že hnutí ANO nic jiného, než zvolit Okamuru, nezbylo. „Já jsem ho taky volil, protože nás ostatní demokratické strany nechaly zcela na holičkách. Museli jsme kooperovat, aby sněmovna vůbec byla ustanovena. Velmi mě to mrzí, ale je to tak a odpovědnost je také na ostatních stranách,“ ohradil se Pelikán.

Ministr stručně komentoval také průběh přípravy vydání hackera Nikulina. Pelikán totiž musí rozhodnout, zda jej vydá do Ruska nebo do USA. V obou zemích byl hacker obviněn. „Musím bohužel čekat na skončení jiných řízení. Čekám se vzrůstající netrpělivostí, ale nic jiného dělat nejde. Nemohu vám říct, na co čekám, protože nemám povoleno o tom mluvit. Mělo by se to táhnout už jen maximálně několik měsíců. Nějakou představu, kam jej vydám, mám,“ řekl.

Pelikán v minulosti mluvil na téma vydání zadrženého hackera s prezidentem Milošem Zemanem. Ten je dlouhodobě prorusky orientovaný. „Nechci se k obsahu konverzací s Milošem Zemanem vyjadřovat. Beru v potaz vše, co je relevantní, a pak se nějak rozhodnu,“ uzavřel ministr.

 

red , drb

18. února 2018