NOVÁ VLÁDA

Zeman jmenoval Babišovu vládu. Do měsíce musí získat důvěru

NOVÁ VLÁDA
Zeman jmenoval Babišovu vládu. Do měsíce musí získat důvěru

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Prezident Miloš Zeman ve středu odpoledne jmenoval novou vládu, kterou sestavil vítěz voleb, šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Jak chce pro menšinovou vládu hledat podporu, zatím není jasné, žádná z dalších sněmovních stran ji podpořit nechce. Babiš ale už dříve avizoval, že vláda začne „makat“ i bez důvěry. Ještě dnes Babiš uvede do úřadu sedm nových ministrů či těch, kteří mění resort. Zbylé čtyři nováčky poté až příští pondělí.

Prezident Miloš Zeman poblahopřál premiérovi Andreji Babišovi k sestavení nové vlády. „Nenechte se ničím otrávit,“ řekla hlava státu během slavnostního jmenování Babišovi. Z ministerstva pro místní rozvoj by Zeman rád měl ministerstvo pro veřejné investování.

„Bude to vláda, která bude konečně jeden tým,“ konstatoval Babiš. Nový premiér je podle svých slov ochoten udělat vše pro to, aby 10. ledna 2018 získal důvěru. Není podle něj ale možné pouze „čekat na důvěru nebo toleranci“.

„Lidé očekávají, že tady bude funkční kabinet, a je jim upřímně jedno, jestli bude koaliční, menšinový, v demisi či bez důvěry. Lidé chtějí, aby vláda vládla a řešila jejich problémy… Lidé prostě chtějí, abychom začali pracovat. A když se podařilo, že vláda vznikne o měsíc a půl dřív než v roce 2014, tak nebudeme sedět s rukama v klíně. Od 13. prosince, jakmile bude kabinet jmenován, začne naplno makat,“ uvedl Babiš v rozhovoru pro server Novinky. cz.

Babiš tak jasně vzkázal ostatním stranám, že může začít činit i velmi významné kroky – například změny ve státních podnicích – i bez jejich požehnání. Důvěru přitom Babišově menšinové pláně nechce zatím vyjádřit nikdo. ODS, TOP 09 a Starostové a nezávislí (STAN) už před volbami avizovali, že šéfa hnutí ANO nepodpoří. Bývalý koaliční partner Babiše KDU-ČSL zase odmítá dát důvěru vládě, v níž je obviněný člověk. ČSSD označuje Babišovu vládu za „partyzánskou“ kvůli tomu, že nevznikla z žádné koaliční dohody a nemá ve sněmovně zajištěných potřebných 101 hlasů. Piráti dokonce uvádí sedm důvodů, proč ji nemohou podpořit.

Pro Babišovu vládu nechce zvednout ruku ani SPD Tomia Okamury. Hnutí, ve kterém našel Babiš spojence při hlasování o funkcích ve sněmovně, nyní nechce jeho vládu podpořit. Okamura se totiž od začátku nechal slyšet, že on by v nové vládě sedět chtěl. Jenže to si zase nepřál Babiš. Teď hrozí, že v důležitém hlasování o důvěře Babiše šéf SPD nepodrží. Velkou neznámou zatím zůstávají komunisté. Jen jejich podpora by ale nestačila.

Babiš se ještě bude snažit strany přesvědčit. V příštím týdnu by měla proběhnout série schůzek hnutí ANO se zástupci ostatních stran.

Jak bude vypadat nová vláda?

Dan Ťok – ministr dopravy
Richard Brabec – ministr životního prostředí
Robert Pelikán – ministr spravedlnosti
Karla Šlechtová – ministryně obrany
Martin Stropnický – ministr zahraničí
Lubomír Metnar – ministr vnitra
Tomáš Hüner – ministr průmyslu
Jaroslava Němcová – ministryně práce a sociálních věcí
Adam Vojtěch – ministr zdravotnictví
Alena Schillerová – ministryně financí
Robert Plaga – ministr školství, mládeže a tělovýchovy
Ilja Šmíd – ministr kultury
Jiří Milek – ministr zemědělství
Klára Dostálová – ministryně pro místní rozvoj

Jízdní řád nové vlády

Babiš společně se 14 budoucími ministry svého jednobarevného kabinetu přijel do Lán autobusem od sídla hnutí ANO na pražském Chodově. Po položení věnce s květy v národních barvách a stuhou se svým jménem se Babiš u Masarykova hrobu mírně uklonil. K pietnímu aktu vyzval Babišův kabinet Zeman poté, co předsedu ANO jmenoval minulý týden premiérem.

Podobný pietní akt udělaly v den svého jmenování například i kabinety tehdejších premiérů Zemana (1998), Vladimíra Špidly (2002) a Jiřího Rusnoka (2013), pokaždé ale až po slavnostním ceremoniálu na Hradě. Babiš obrácený harmonogram už dříve zdůvodnil nedostatkem času.

Z Lán budoucí vláda zamířila do Sněmovny na jednání výboru pro evropské záležitosti. Babiš na něm představil české pozice pro summit Evropské unie, který bude ve čtvrtek a v pátek a na kterém bude Česko poprvé zastupovat.

Večer po jednání vlády Babiš formálně uvede do úřadů sedm ministrů. Nejprve to budou ministryně obrany Karla Šlechtová, která dosud byla ministryní pro místní rozvoj, a poté šéf diplomacie Martin Stropnický, jenž dosud řídil obranu. Dalších pět ministrů budou vládní nováčci – ministr vnitra Lubomír Metnar, ministr průmyslu Tomáš Hüner, ministryně práce Jaroslava Němcová, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a ministryně financí Alena Schillerová.

Další čtyři ministry Babiš uvede do úřadu v pondělí. Členy současného kabinetu, kteří pokračují na svých ministerstvech, tedy ministra životního prostředí Richarda Brabce, ministra spravedlnosti Roberta Pelikána a ministra dopravy Dana Ťoka, premiér do úřadu formálně uvádět nebude. Na rozdíl od končícího kabinetu nebude mít nová vláda ministra pro lidská práva a vedení legislativní rady připadne Pelikánovi. Radu pro výzkum, vývoj a inovace by měl místo vicepremiéra pro vědu vést Babiš. Kabinet chce vytvořit i funkce zmocněnce pro sport, jímž by se měl stát poslanec ANO a bývalý hokejový brankář Milan Hnilička, a pro IT, kterou by měl vést generální ředitel Státní pokladny Centra sdílených služeb (SPCSS) při ministerstvu financí Vladimír Dzurilla.

,

13. prosince 2017