Reprodukční číslo kleslo na 0,82, PES se snížil na čtvrtý stupeň. Přísná omezení ale platí dál
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Index rizika protiepidemického systému PES, kterým se řídí opatření proti šíření nemoci covid-19, ve čtvrtek klesl z nejvyššího pátého stupně na úroveň čtvrtého. Snížil se ze středečních 81 bodů na 75 bodů ze sta, což je horní hranice čtvrtého stupně. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Hlavním důvodem poklesu indexu je snížení takzvaného reprodukčního čísla, které udává průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného.
Reprodukční číslo se snížilo na 0,82. Pokles čísla pod hodnotu jedna se pokládá za začátek zpomalování šíření nemoci, protože ukazuje, že jeden pozitivně testovaný v průměru nakazí méně než jednoho dalšího člověka. Oproti středě se mírně snížily i další tři ukazatele pro výpočet indexu PES – průměr počtu nakažených na 100 000 obyvatel za dva týdny, čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory a podíl hospitalizovaných, u kterých se covid-19 prokázal až v nemocnici.
Ve středu laboratoře zaznamenaly 10 854 nově infikovaných, což je zhruba o sedm tisíc méně než ve stejný den předchozí týden. Podíl pozitivních PCR testů dosáhl hodnoty 34,55 %. Za úterý zemřelo v tuzemsku 154 nakažených koronavirem, za středu zatím 82. Nejedná se však o konečný údaj.
Pokud se rizikové skóre PES dostane do nižšího či vyššího pásma, neznamená to automaticky změnu protiepidemických opatření. Pro případné zmírnění opatření musí v nižším pásmu zůstat aspoň sedm dní, pro zpřísnění tři dny. Poté změnu ještě hodnotí expertní tým ministerstva zdravotnictví. Vláda doposud většinou zaváděla změny v opatřeních až potom, co se PES na lepším či horším stupni držel déle, než činí zmíněné termíny.
Nejhorší situace je na Trutnovsku, pomáhat musejí lázně
Nejvíce z celého Česka se nemoc nadále šíří na Trutnovsku. Za uplynulých sedm dní tam přibylo v přepočtu na 100 000 obyvatel 1136 případů nákazy. Tamní nemocnice se ocitá na hraně svých kapacit, pomáhat jí musejí nedaleké Státní léčebné lázně v Janských Lázních, kam jsou převáženi pacienti, kteří nejsou ve vážném stavu. Lázně jsou připraveny přijmout desítky covid pozitivních pacientů, zároveň se starají i o pacienty v rámci běžných lázeňských procedur.
V Česku platí od 27. prosince opatření pro pátý stupeň pohotovosti PES. Rizikové skóre PES se na úroveň nejvyššího stupně dostalo 18. prosince. Po vánočních svátcích sice na tři dny index klesl na úroveň čtvrtého stupně, ale opatření stát nezmírňoval. Od 30. prosince byl index opět vytrvale nad hranicí pátého stupně až do čtvrtka.
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ve středu po jednání vlády uvedl, že počty nově nakažených budou podle něj dále klesat, ale v počtech hospitalizovaných se zlepšení projeví nejdříve za týden. Uvolňování opatření tak podle ministra nelze očekávat v blízké době. Blatný také řekl, že příští týden chce kabinetu a zdravotnímu výboru Sněmovny představit změny v systému opatření proti šíření epidemie podle PES. Změny podle něj ministerstvo nyní dokončuje.