Které knihy nám pomohou pochopit dnešní svět

Které knihy nám pomohou pochopit dnešní svět

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Anketa, jejíž výsledky na těchto stránkách předkládáme, chtěla být jiná než obligátní hledání „knihy roku“. Naše respondenty jsme požádali o praktické doporučení, které by čtenářům usnadnilo orientaci v současném chaosu – knižním, myšlenkovém, politickém i ideologickém. Domníváme se, že vědět o nějaké podstatné „povinné četbě“ je užitečné.

Anketní otázka zněla: Kterou knihu byste doporučili ostatním, neboť jste přesvědčeni, že je důležitá, nebo dokonce nezbytná k pochopení světa, ve kterém žijeme?

 

Pavel Rychetský, právník, předseda Ústavního soudu:

Anketní otázka se žádostí o označení jedné knihy důležité nebo nezbytné pro pochopení světa, ve kterém žijeme, a to navíc bez časového nebo geografického omezení, představuje téměř neřešitelný rébus. Složitější navíc pro člověka mého věku, jehož mentalita se formovala po dlouhá desetiletí tisíci přečtených titulů. A některé z nich se do paměti svým mementem nebo lidským poselstvím vryly natolik, že se k nim musí stále znovu vztahovat. Uvedu těch knih několik – bez nároku na privilegované pořadí. Pozoruhodné je, že zjišťuji, že jde vesměs o knihy židovských autorů anebo vztahujících se přímo nebo nepřímo k problematice diaspory či holocaustu. Troufám si tvrdit, že pro pochopení naší současnosti (aspoň ve střední Evropě) mají stále velký význam. Nuže zde jsou: Heinrich Böll: Klaunovy názory, Chaim Potok: Vyvolení, Philip Roth: Ať se děje, co se děje, Jonathan Littell: Laskavé bohyně.

Josef Baxa, právník, v letech 2003 až 2018 předseda Nejvyššího správního soudu:

Kromě všech možných „osmičkových“ knih, které jsem taky různě louskal, teď čtu Albrightovou: Fašismus – Varování a knihu Jak umírá demokracie Levitského a Ziblatta. Taky jsem si koupil Pacnera Čtvrtstoletí republiky. Snyderovu Tyranii už mám za sebou, Cestu do nesvobody před sebou. A Přibáně – Hledání dějin. Ale obávám se, že tyhle všechny knížky mi nepomůžou….

Miloň Čepelka, herec a spisovatel:

Mám čerstvý zážitek: nový román Angličana Simona Mawera, který mě už dřív zaujal například Skleněným pokojem. Teď napsal Pražské jaro o srpnových událostech roku 1968. Byl jsem četbou znovu vzrušen jako pamětník, ale i nepamětníci se neobvyklým pohledem očí z ciziny dočkají poctivého obrazu tehdejšího dění v napínavém a psychologicky důvěryhodném románu. Je dobré to drama připomínat.

Dana Musilová, historička, prof. UHK:

Doporučuji knihu orální historičky Pavly Frýdlové a fotografky Lucie Jarcovjákové Ženy 60+. Už nic nemusím, ale můžu hodně, vydanou v letošním roce. Deset rozhovorů se ženami mezi šedesáti a sedmdesáti lety bourá obecně sdílenou představu o seniorkách, pro něž by měla být péče o vnoučata a tlačení nákupního vozíku supermarketem smyslem zbytku jejich života. Tyto ženy jsou zcela jiné: dobývají veřejný prostor a suverénně se v něm orientují, jsou prospěšné komunitě, v níž žijí, společnosti. Inspirující, poučné, zábavné: nejen pro jejich vrstevnice, i pro nás ostatní.

Josef Landergott, publicista:

Nejjednodušší, jak se orientovat v chaosu, je pozorně číst zákony, vyhlášky, oběžníky. Tedy to pro případ, že v ten chaos věříte. Dojem mám spíš ten, že už čtvrtstoletí žijeme v nudné dekadenci, že si vymýšlíme pohyb, a přitom nejvýše chodíme dokola. Tomu, kdo přesto cítí, že žije obklopen zmatkem, doporučuji číst návody typu „jak si udělat pořádek na stole”, popřípadě v hlavě. Ostatním doporučuji občasnou četbu Švejkových příběhů. Klid na duši pak jistě přinese biografie podobného hrdiny, Heléna Zorby z pera Nikose Kazantzakise. Řecký Švejk to také umí, ale trochu jinak…

Jefim Fištejn, publicista:

Čtenářům, kteří se snaží o univerzální rozhled, bych doporučil dílo Stephena Hawkinga Krátké odpovědi na velké otázky. Je to poslední práce velkého vědce, který změnil naše povědomí o světě, a tím i náš svět samotný. Kniha není omezena rámcem jednoho oboru, není ani mezioborová – je to pokus o syntetickou představu o životě smrti, o civilizaci, o naší době, o Bohu – zkrátka o věcech globálních, jež se dotýkají prakticky každého z nás. Je lidstvo odsouzeno k nekonečnému životu, anebo je jeho existence jen pouhá dočasnost? A pokud ano, kdy definitivně vyhasne? Má smysl snažit se o dobytí vesmíru? Postačí všechny důkazy Božího bytí, aby nás přesvědčily o existenci toho, co nás přesahuje? Svou analýzou – často nevědeckou – těchto a dalších věčných otázek Stephen Hawking demonstruje nejen obrovské možnosti, ale také přírodní omezenost lidského umu. V okamžicích nesouhlasu dopřává nám čtenářům pocit vlastního intelektuálního potenciálu.

Radkin Honzák, psychiatr:

Jako člověk, který ví, že svět byl vždycky plný zmatků, bych doporučil k porozumění – alespoň částečnému – Jan Amos Komenský: Labyrint světa a ráj srdce, to jest světlé vymalování, kterak v tom světě a věcech jeho všechněch nic není než matení a motání, kolotání a lopotování, mámení a šalba, bída a tesknost, a naposledy omrzení všeho a zoufání: ale kdož doma v srdci svém sedě, s jediným Pánem Bohem se uzavírá, ten sám k pravému a plnému mysli upokojení a radosti že přichází.

Jiří Rak, historik:

Myslím, že taková kniha existuje a je známa pěknou řádku let, ve zpovykané Evropě ale upadá do zapomnění. Jmenuje se Bible. Já osobně, když mi je těžko, beru do ruky ještě Osudy dobrého vojáka Švejka.

Miroslav Singer, ekonom, v letech 2010–2016 guvernér České národní banky:

Hezká otázka, doporučil bych vlastně tři knížky v následujícím pořadí:

1. Yuval Noah Harari: Sapiens, neb tato knížka dává mimořádně srozumitelné odpovědi na dvě otázky: Co odlišuje člověka od zbytku života na této planetě? Co odlišuje ekonomiku dnešního světa založenou na vytváření peněz v soukromých bankách od těch, co tu byly dříve? No a já jsem přesvědčen, že bez znalosti odpovědi na tyto dvě otázky nemá valnou cenu o dnešním světě přemýšlet, natož debatovat.
2. Ian Morris: Why The West Rules The World – For Now? (Proč Západ – tedy dnes – vládne světu?), už proto, že poskytuje pro mě určitě nejpřesvědčivější odpověď na otázku v názvu knihy. Dále si člověk při jejím čtení uvědomí, co všechno bylo třeba, aby se civilizace konečně odpíchla nad úroveň vývoje, kterou v minulosti zažila už několikrát (vrcholný Řím, Čína v prvních stoletích minulého tisíciletí, ale i jindy), čímž si uvědomí, jak vzácná souhra okolností vedla k dnešnímu obecnému blahobytu. Ale nakonec také proto, že ukazuje, jak krásná může být i jiná společenská věda než ekonomie, v tomto případě antropologie, je-li
postavená na datech, a ne na úvahách „od stolu“.
3. Liaquat Ahamed: Lords Of Finance The Bankers That Broke The World (Šlechtici financí. Bankéři, kteří přivedli svět ke krachu), kde je popsáno, co se stane s moderní ekonomikou a světem, když se na ně aplikují dodnes velmi populární pseudomorální moudra bez pochopení toho, na čem skutečně závisí.
Sapiens je určitě přeložený do češtiny, u těch dvou dalších si nejsem jist, ale stejně bych doporučil každému, kdo se o svět zajímá, začít číst anglicky. Už proto, že – a následující konstatuji s vědomím, že mně to v Česku pomůže získat mnoho přátel – v češtině žádné významné texty o dnešku stejně nevznikají a já skutečně nevidím autory, kteří by je mohli napsat.

Stanislav Komárek, biolog, filozof, publicista:

Ono to nakonec bude totéž, co kniha roku v prvním slova smyslu, neboť:  Jiří Padevět: Průvodce stalinistickou Prahou 1948–1956. Místa–události–lidé. Academia, Praha 2018. Knihu pokládám za zcela mimořádně důležitou, neboť ukazuje éru totality a bezpráví, kterou jsme si se zcela nepatrnou zahraniční dopomocí uvařili ve vlastním hrnci.

Martin Štefunko, ekonom, finančník:

  1. Drew Westen: The Political Brain: The Role of Emotion in Deciding the Fate of the Nation.
  2. Helmut Schoeck: Der Neid. Eine Theorie der Gesellschaft.
  3. Hans-Hermann Hoppe: Democracy. The God That Failed.

Jiří Kratochvil, spisovatel:

Sto roků samoty Gabriela Garcíi Márqueze, právě čtu s nadšením potřetí. V té knize je vše, doslova všechno, řekněte něco, o čem si myslíte, že to tam nemůže být, a já vám to najdu, čtu už jen své milované autory, Buninovy, Babelovy a Hrabalovy povídky a nádherného Ivana Vyskočila, a to nejlepší z Milana Kundery.

Barbora Osvaldová, garant studia žurnalistiky, FSV UK:

Není problém. Tuvia Tenenbom: Chyťte Žida. Nakladatelství Zeď, Praha 2018. Na knize lze pochopit, jaký je rozdíl mezi Izraelem a Palestinou. Tuvia je novinář, který se nebojí. V naší rodině to najde pod stromečkem každý, kdo má ruce a nohy.

Petr Blažek, historik:

Pro orientaci nejen v současné domácí situaci bych doporučil román Michaila Bulgakova Mistr a Markétka, který mne dávno tomu uhranul a často se k němu vracím. Snad v žádné jiné knize –  s výjimkou Písma – nenajdete tolik cenných rad, které vám pomohou v praktickém i duchovním životě. A nikdy se nedávejte do řeči s cizími lidmi. 

Dagmar Hájková, historička:

V letošním roce mě nejvíce oslovila kniha Rudolfa Kučery a Oty Konráda Cesty z apokalypsy. Fyzické násilí v pádu a obnově střední Evropy 1914–1922 z Nakladatelství Academia. Zabývá se proměnou vnímání individuálního a kolektivního fyzického násilí, analyzuje, co byla v expertním i mediálním diskurzu vražda či zda existuje vztah mezi etnicitou a různými formami fyzického násilí, klade si otázku nacionalizace a politizace násilí. Pro analýzu si autoři vybrali různá etnicko-jazyková společenství a nabídli netradiční pohled na transformaci středoevropského prostoru.

Tomáš Smetánka, diplomat a publicista:

Jonathan Haidt: Morálka lidské mysli (The Righteous Mind). V USA vyšla kniha roku 2012, česky o rok později, užitečná je teď ještě víc než tehdy, protože téma z podtitulu – proč lidstvo rozděluje politika a náboženství – získalo v trumpovsko-zemanovské době zvláštní naléhavost. Psycholog Haidt vysvětluje, jak vytváříme a poté zdůvodňujeme své postoje, co tvoří morálku, kde se bere přesvědčení levicové a pravicové. Poučen autorovým tvrzením, že „morálka (…) nás zaslepuje vůči skutečnosti, že každý tým sestává z dobrých lidí, kteří nám mají co důležitého říct“, prohlédám a věnuji toto doporučení Týdeníku Echo.

Markéta Křížová, iberoamerikanistka, prof. UK:

Miroslav Hroch: Hledání souvislostí. Eseje z komparativních dějin Evropy, Praha 2016. Shrnutí celoživotního úsilí historika, který vnímá dějiny jako komplexní systém, táže se po příčinách a následcích konkrétních událostí a podstatě obecnějších vývojových trendů, po dlouhodobých a složitých kořenech dneška. Detailní, fakty podložená analýza několika konkrétních problémů z evropských dějin (reformace, krize 17. století, nacionalismus 19. století) posloužila jako východisko pro úvahy o tom, co vlastně činí Evropu jedinečnou. Autor zároveň nechává nahlédnout do historikovy „kuchyně“, odhaluje zásady a úskalí shromažďování, studia a interpretace historických pramenů.

 

Týdeník ECHO

21. prosince 2018