Do sněmovny se dostali Babišovi věrní. Nechybí kontroverzní Jermanová ani Faltýnek
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
V nové Poslanecké sněmovně, která vzešla z voleb o uplynulém víkendu, zasednou také věrní spojenci končícího předsedy vlády Andreje Babiše (ANO).Do dolní komory parlamentu se dostala například středočeská exhejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová nebo Jaroslav Faltýnek. Oba jsou opředeni kontroverzemi.
Jaroslava Pokorná Jermanová už v Poslanecké sněmovně působila, byla dokonce v jejím vedení. Mandát ale složila poté, co se v roce 2016 stala středočeskou hejtmankou. V čele kraje však vydržela jen jedno funkční období. Jermanová Pokorná se stala za svého působení hejtmanky několikrát terčem kritiky, a to například za to, že její manžel využíval služební krajské auto k cestám do svého zaměstnání. Jermanová také za svého funkce musela vysvětlovat některé vysoké odměny pro úředníky, které byly místy vyšší než jejich celý roční plat.
Hněv veřejnosti se na Jaroslavu Pokornou Jermanovou snesl také loni na jaře, kdy v Česku propukla první vlna epidemie koronaviru. Zdravotníci napříč zemí tehdy kvůli nepřipravenosti státní správy na příchod pandemie neměly dostatek ochranných prostředků, na což si stěžovala záchranářka, která napsala otevřený dopis hejtmance Jermanové, zřizovatelem záchranky je totiž kraj. Na to Jermanová reagovala tím, že na záchranářku podala trestní oznámení a tu následně vyšetřovala protiteroristická policie. Psali jsme o tom zde.
Jermanová se však do sněmovny vrací v jiné pozici. S velkou pravděpodobností nikoliv jako vládní, ale opoziční poslankyně. „Vracím se do sněmovny trošku v jiné pozici, v pozici opoziční poslankyně. Zatím to tak vypadá. Jsem připravena – i mí kolegové – být konstruktivní, ale přísnou opozicí,“ řekla politička.
Na seznamu poslanců, kteří byli v sobotu zvoleni do parlamentní dolní komory, nechybí ani kontroverzní předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Ten působil dříve jako 1. místopředseda Babišova hnutí, ve funkci ale přestal působit po loňském skandálu, kdy byl vyfotografován jak v době zavřených restaurací kvůli covidovým opatřením vychází s tehdejším ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou (za ANO) z restaurace na pražském Vyšehradě.
Faltýnek musel vysvětlovat také uniklé poznámky ze svého diáře. Týkají se například rozdělování sportovních dotací, údajného postupu při možném vzniku firmy ve Faltýnkově skrytém vlastnictví, ale i značného obnosu peněz, který měl Faltýnkovi ukrást jeho vlastní syn. Psali jsme o tom zde. Jméno Jaroslava Faltýnka je také skloňováno v souvislosti s velkou korupční kauzou stoka na brněnské radnici Střed, v souvislosti s ní je několik lidí obviněno.
Právě Faltýnek bývá označován za klíčového člověka blízkého Andreji Babišovi. Zajišťuje mu řízení práce zákonodárců ANO v Poslanecké sněmovně, kde řídí největší poslanecký klub. Před volbami měl Faltýnek problém, protože jej spolustraníci nechtěli zařadit na kandidátní listinu na Vysočině, kde kandidoval v předchozích volbách. Nakonec jej hnutí ANO dosadilo na druhé místo olomoucké kandidátky. Faltýnek se do sněmovny dostal, ale až ze třetího místa. Preferenčními hlasy jej totiž předběhl šestý lékař a dosavadní poslanec Milan Brázdil.
Ve sněmovně zasedne také další Babišova věrná poslankyně, kterou je exministryně spravedlnosti Taťána Malá. Ta však v čele tohoto resortu vydržela pouze několik dní, protože vyšly najevo nesrovnalosti v její závěrečné práci na vysoké škole a byla nařčena z plagiátorství.
Ve sněmovně znovu zasedne také další Babišova exministryně spravedlnosti Helena Válková. Ta se musela v minulosti zpovídat kvůli odhalení, že v 70. letech napsala článek společně s rudým komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem, který poslal na popravu v politicky vykonstruovaném procesu Miladu Horákovou. Psali jsme o tom zde. Velká vlna kritiky se na Válkovou snesla na jaře roku 2014. Tehdy v rozhovoru pro Echo24 řekla, že se toho v protektorátu „zase tolik nedělo“. Klíčovou větu, která vyvolala vlnu kritiky řekla v odpovědi na dotaz, co si myslí o odsunu německého obyvatelstva. „To nejhorší. Chápu, že to byla reakce na to, co se zase Čechům dělo předtím, ale ono se toho v protektorátu zas tolik nedělo,“ zmínila ministryně.
Do parlamentu se naopak nedostala věrná poslankyně Barbora Kořanová. Ta Andreje Babiše často hájila v jeho kauzách, během svého volebního období také několikrát kritizovala Českou televizi, do sporu se dostávala mimo jiné s radním ČT Zdeňkem Šarapatkou, který je zastáncem současného vedení této televize.