Výročí elektronické evidence tržeb

První rok s EET. Všichni chtějí změny, někdo úplné zrušení

Výročí elektronické evidence tržeb
První rok s EET. Všichni chtějí změny, někdo úplné zrušení

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Přesně před rokem začala pro pohostinství a ubytování platit elektronická evidence tržeb (EET). V březnu přibyli také malí a velcí obchodníci. Jak se této „vlajkové lodi“ bývalého ministra financí Andreje Babiše (ANO), která má zvýšit výběr daní a být účinným nástrojem proti šedé ekonomice, skutečně daří? A jak s ní zamává nové složení Poslanecké sněmovny, když EET chtějí omezit třeba Piráti, úplně zrušit ODS a TOP 09 a změny má ve svém volebním programu i samotné hnutí ANO?

Hodnocení dopadů EET, bilanci relevantních čísel a také blížící se 3. a 4. vlnu EET představí v pátek před polednem ministr financí Ivan Pilný (ANO) a náměstkyně pro daně a cla Alena Schillerová. Schillerovou Babiš navrhuje do své vlády právě na post ministryně financí, protože Pilný v politice končí.

Je však otázka, na kolik budou představené závěry skutečně relevantní. Třeba v polovině ledna, když Babiš tvrdil, že je EET velký úspěch a že za prosinec 2016 vzrostly meziročně tržby v pohostinství a ubytování o 100 %, podle Českého statistického úřadu byl nárůst jen 7 %. Více si o tématu přečtěte zde.

EET se od začátku potýkala s nedostatečně připravenou organizací. Ještě před tím, než začalo loni v prosinci EET platit pro podnikatele v pohostinství, vyjmulo ministerstvo financí z první fáze stánkový prodej. Podle původního plánu přitom měli stánkaři evidovat spolu s hospodskými a restauratéry už od 1. prosince. Navíc nebylo jisté, kterých stánkařů se výjimka týká a kterých nikoli. Například ti, kteří mají u stánku i stolek se židlemi, evidovat musí. Daňoví poradci právě kvůli tomu označovali zákon za „gumový“ zákon.

Na začátku druhé fáze, která odstartovala v březnu, se ukázaly další nejasnosti. Až téměř po týdnu finanční správa upřesnila, že se tato vlna týká i floristek a květinářek – konkrétně vazby květin. Do té doby se přitom předpokládalo, že květinářky mají začít evidovat až v roce 2018. Více jsme psali zde.

Jak s EET zamává nová sněmovna?

Podle návrhu Pirátů by se EET měla zrušit pro e-shopy, platby kartou a drobné podnikatele. KDU-ČSL chce zrušit EET u malých podnikatelů – neplátců DPH a u nestátních neziskových organizací. V předstihu, před nástupem třetí a čtvrté vlny EET, pak požadují podrobnou analýzu dosavadního působení první a druhé vlny EET. Zhodnotit první dvě fáze chtějí také Starostové a nezávislí (STAN), ti také navrhují odložit třetí a čtvrtou fázi – ty mají přijít v březnu a červnu 2018. ODS a TOP 09 navíc požadují úplně zrušení elektronické evidence. Více jsme o tématu psali zde.

Andrej Babiš a jeho dítě EET - Jan Zatorsky

A změny požaduje i hnutí ANO. To chce z povinnosti vyjmout fyzické osoby s paušální daní a obratem do půl milionu ročně, veřejně prospěšné poplatníky s obratem do 1 milionu korun ročně, kteří v rámci pořádaných a dopředu nahlášených akcí evidují své tržby mimo prostory stálé provozovny vybavené EET, bufety ve školách a on-line platby.

Přitom právě hnutí ANO při zavádění mluvilo o „narovnávání podnikatelského prostředí“ a o tom, že EET musí být pro všechny. Vedle toho navrhuje zrušit takzvanou oznamovací povinnost – podnikatelé dnes musí mít v provozovně viditelnou ceduli, že evidují a v jakém režimu. Právě za to přitom letos padaly pokuty. Do listopadu jich úředníci rozdali 3 832 v celkové výši 35 602 601 korun.

Další výjimka se rýsuje také v Senátu. Senátoři v petičním výboru při projednávání petice, která požaduje zrušení této povinnosti, se shodli, že EET by se neměla vztahovat na živnostníky, jejichž roční obrat nepřesáhne 750 tisíc korun. Podobné doporučení již dříve přijal i senátní hospodářský výbor. Senát se bude peticí zabývat na prosincové schůzi.

Samo ministerstvo financí chce pak z EET vyjmout tržby telefonních operátorů u předplacených služeb, tržby u obchodní letecké přepravy a tržby z vybraných hazardních her. „Jedná se o tržby z čerpání předplacených karet, tedy posílání SMS, MMS, volání a podobně na předplacenou kartu, u nichž by po každém úkonu muselo dojít k vystavení účtenky zákazníkovi,“ popsal serveru Echo24 Zdeněk Vojtěch z ministerstva financí. Na začátku listopadu resort financí zrušil povinnost evidovat pro prodejce kaprů a také nevidomé a hluchoslepé živnostníky.

ilustrační foto - Shutterstock