SITUACE V LIBYI

Polní maršál táhne na Tripolis. Situace v Libyi se vyhrocuje, OSN žádá humanitární příměří

SITUACE V LIBYI
Polní maršál táhne na Tripolis. Situace v Libyi se vyhrocuje, OSN žádá humanitární příměří

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Situace v Libyi, kde tento týden polní maršál Chalífa Haftar, ovládající část země, zahájil tažení na Tripolis, se vyhrocuje. Haftar oznámil, že jeho armáda podnikla svůj první nálet na předměstí libyjské metropole, kde sídlí mezinárodně uznávaná vláda Fáize Sarrádže. Její mluvčí ohlásil rozsáhlou protiofenzivu s cílem „vyčistit všechna města od agresorů a nelegitimních sil“. Podpůrná mise OSN v Libyi (UNSMIL) zveřejnila „naléhavou výzvu“ žádající dvouhodinové „humanitární příměří“ na jižním okraji Tripolisu, které by umožnilo evakuaci zraněných a civilistů.

„UNSMIL vyzývá všechny ozbrojené strany nacházející se v oblasti jižních předměstí Tripolisu, aby respektovaly humanitární příměří od 16:00 do 18:00 (18:00 až 20:00 SELČ) v zájmu zajištění evakuace zraněných a civilistů týmy záchranářů a libyjského Červeného půlměsíce,“ citovala agentura AFP ze stručného prohlášení UNSMIL.

Jednotky samozvané Libyjské národní armády (LNA), která je spřízněna s odpadlickou vládou na východě země a které velí Haftar, dorazily podle tiskových agentur na předměstí libyjské metropole a střetly se tam s bezpečnostními jednotkami mezinárodně uznávané vlády.

Mluvčí vládních sil plukovník Muhamad Gnunú oznámil zahájení „protiofenzivy“ proti Haftarovým silám. Operace nazvaná „Vulkán hněvu“ má umožnit „vyčištění všech libyjských měst od agresorů a nelegitimních sil“, uvedl Gnunú v tiskovém prohlášení vydaném v Tripolisu.

Libye se od svržení dlouholetého vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 nevzpamatovala z chaosu. O vládu kromě mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety. Ten na východě, který má podporu Libyjské národní armády (LNA), neuznává vládu v Tripolisu, za níž ale stojí OSN. Oba kabinety mají vlastní parlament, centrální banku a ropnou společnost.


Čtěte dále: Česko postoj nezmění. Golany jsou stále okupovaným územím, potvrdil sněmovní výbor

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

7. dubna 2019