V USA je to zatím nerozhodně. A bude to jen horší
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Arizona, Pensylvánie, Michigan a Wisconsin, čtyři státy, které rozhodnou o výsledku amerických prezidentských voleb. Čtyři státy, jejichž výsledky nejsou známy a ještě nějakou dobu nemusí být známy. Klidně i několik dnů. V tuto brzkou ranní hodinu, kdy vznikají tyto řádky, tak můžeme s jistotou prohlásit jen pár věcí.
Za prvé – průzkumy se opět mýlily. Předpovídaly obří vítězství Joea Bidena. To se evidentně nestalo, pokud vyhraje, urve první místo jen o pár hlasů v koleji volitelů. Američtí tvůrci průzkumů a volebních modelů se tak musejí hluboce nad sebou zamyslet a kompletně překopat svou metodologii.
Za třetí – a asi nejdůležitěji, Trump se udržel v jednotlivých státech tím, že dokázal nahradit ztráty mezi bělochy nabráním nových voličů mezi menšinami, především mezi Latinoameričany. Vítězství na Floridě zajistili Trumpovi Kubánci, podobný příběh je v Texasu a v dalších státech. Trumpovi se podařilo překreslit voličskou mapu. Z republikánů se stala multikulturní sociálně konzervativní strana dělníků. Zároveň se potvrdil trend, že demokraté jsou čím dál tím více strana vzdělaných bělochů. Ukazuje se, že spoléhání demokratů na to, že je menšiny budou vždy volit, je naprosto mylné. I když Trump nakonec prohraje, pro budoucí klání to znamená velký zvrat, který změní uvažování politiků i jejich program. Překvapení z tohoto vývoje je tím větší, že Trump je údajný „rasista“, který menšiny „nenávidí“. Evidentně progresivní rétorika a protesty Black Lives Matter měly svůj účinek.
Je také namístě se ptát, jak by volby dopadly, pokud by nepřišla pandemie koronaviru. Je jasné, že ten může za úbytek podpory Trumpa v průběhu tohoto roku. Pokud by nepřišel, nejspíše by teď slavil jasné vítězství podpořené výborně šlapající ekonomikou. Dlouho před volbami se spekulovalo, že pokud Trump prohraje, tak bude znovu kandidovat v roce 2024. Tato šance se právě mnohonásobně zvýšila, protože Trump bude moci svést neúspěch na okolnosti, které nemohl příliš ovlivnit. Rozhodně to zaručilo, že trumpismus, ať to znamená cokoliv, nezmizí jako jeden z ideologických směrů Republikánské strany, ale bude pokračovat. Je tedy zaručeno, že současná politická nestabilita v USA se potáhne.
Tomu napovídají i argumenty, které obě strany rozběhly již před volbami. Demokraté tvrdili, že Trump se bude snažit volby „ukrást“ pomocí pochybných kroků, jako je soudní zastavení sčítání hlasů, nebo prostě vyhlášení se za vítěze a nerespektování výsledků. Trump tvrdil něco podobného, když argumentoval, že korespondenční hlasování je lehce manipulovatelné a demokraté ho mohou využít k zaplavení volebních uren falešnými volebními lístky. Během noci také tweetoval, že demokraté se volby snaží ukrást. Ameriku tak čeká několik výbušných dní.