Demise vlády

Zeman pověřil Babiše jednáním o nové vládě, na 101 hlasech teď netrvá

Demise vlády
Zeman pověřil Babiše jednáním o nové vládě, na 101 hlasech teď netrvá

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Premiér Andrej Babiš ve středu předal prezidentu Miloši Zemanovi demisi své menšinové vlády. Prezident ji přijal, vládu pověřil výkonem funkce do jmenování nové. Zároveň Babiše pověřil jednáním o sestavení nového kabinetu. Zeman řekl, že pokud nebude zvolen opět prezidentem, nebude po Babišovi chtít doložit podporu většiny poslanců a jmenuje ho v únoru premiérem. Proti tomu se vzápětí ohradil prezidentský kandidát Jiří Drahoš.

Fakticky se tedy nic nemění. Babišův kabinet bude vládnout dál v demisi bez omezení do doby, kdy prezident jmenuje Babišovu novou vládu. „Já bych rád panu premiérovi poskytl veškerý nutný čas k tomu, aby získal podporu pro svou vládu. To je 101 hlasů a více. Na druhé straně nemohu vyloučit své nezvolení a v tom případě dodržím svůj slib a jmenuji pana premiéra Babiše premiérem v průběhu února. A protože to bude poměrně krátká doba na získání onoho potřebného počtu hlasů, nebudu na této podmínce trvat,“ uvedl ve středu Zeman.

Babiš se Zemanem se na Hradě setkali pár dní před prezidentskou volbou, ve které hnutí ANO současnému prezidentovi vyslovilo podporu. Přijetí demise Hrad původně oznámil na konec minulého týdne, termín poté změnil.

Prezidentův postoj k pověření Babiše k vyjednávání o vládě ihned po podání demise kritizoval Zemanův protikandidát v prezidentské volbě Jiří Drahoš. „Zeman bere Českou republiku jako hračku. Říká, že když bude zvolen, bude jednat takto. Když ne, bude jednat jinak. To by státník dělat neměl. Jeho pevný postoj je, že pořád mění postoje. To předvádí nyní, nejde mu o Českou republiku a občany, ale o něho samotného,“ reagoval na středeční demisi a pověření Babiše o vyjednávání Drahoš.

Babišova menšinová vláda schválila demisi před týdnem. Stalo se tak pět týdnů po jejím jmenování. Demisi vláda schválila den po hlasování Sněmovny, která jí podle očekávání nedala důvěru. Babiš pro svůj kabinet sehnal podporu pouze svého hnutí ANO.

ANO vyjednává o podpoře pro svou druhou vládu

Z Pražského hradu míří Andrej Babiš na jednání s ODS a poté s lidovci. Druhé kolečko vyjednávání o příští vládě začalo už minulý týden. Začátkem tohoto týdne jej rozvířilo Babišovo „uřeknutí“, že on coby obviněný a trestně stíhaný člověk ve vládě být nemusí. Vedení hnutí ANO se ale v pondělí shodlo, že jediným kandidátem ANO na premiéra je Babiš. Ten později svá předchozí slova okomentoval tak, že měl „slabší chvilku“.

Babiš je teprve třetím premiérem v historii samostatné České republiky, jenž nezískal důvěru. Prvním byl Mirek Topolánek, jenž důvěru nezískal v říjnu roku 2006. Proti jeho menšinové vládě ODS hlasovalo 99, pro 96. Druhým premiérem, jemuž důvěru sněmovna nevyslovila, byl prezidentem Zemanem vybraný a jmenovaný Jiří Rusnok se svou úřednickou vládou. Proti hlasovalo100 poslanců, pro 93.

Zástupci ANO už jednali s ČSSD a SPD. Příští vládu je například připravena podpořit KSČM, pokud dospějí k závěru její jednání o programu s ANO. Komunistům vyšel vstříc premiér Babiš už tím, že vláda slíbila podpořit návrh KSČM na zdanění církevních restitucí. Předseda komunistů Vojtěch Filip v úterý zopakoval, že KSČM připouští nanejvýš toleranci kabinetu. „Do té vlády nevstupujeme, protože máme výrazně jiný pohled na zahraniční politiku,“ řekl Filip.

Sociální demokraté odložili rozhodnutí o případné podpoře příští vlády na svůj sjezd. Ten se koná v únoru, strana si na něm zvolí nové vedení. SPD a ANO jednaly o programových prioritách. SPD požaduje mimo jiné zákon o referendu včetně možnosti hlasovat o vystoupení z Evropské unie.