Zákon o střetu zájmů

Sněmovna hledá kompromis pro zmírnění ‚majetkového striptýzu‘ starostů

Zákon o střetu zájmů
Sněmovna hledá kompromis pro zmírnění ‚majetkového striptýzu‘ starostů

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Starostové mají šanci, že se dočkají zmírnění povinnosti předkládat majetková přiznání. Ta si nyní může najít a prohlédnout kdokoli. Starostové žádají, aby se s informacemi o jejich majetku zacházelo zodpovědně. Změny zákona o střetu zájmů, jenž tuto povinnost ukládá, projednají zástupci všech sněmovních stran.

O změnách zákona bude v úterý jednat poslanecký klub ANO. Včera hovořili zástupci Svazu měst a obcí a Sdružení místních samospráv s premiérem v demisi Andrejem Babišem. Ten připustil změny. Kompromisní verzi zmírnění na základě novel z dílen KDU-ČSL a STAN by pak měla najít skupina zástupců sněmovních stran pod vedením předsedy sněmovny Vondráčka.

Podle předsedy Svazu měst a obcí ČR Františka Lukla bylo pondělní jednání s Babišem konstruktivní. „Premiér se seznámil s analýzou mikroregionů Severo-Lanškrounsko. Z ní vyplývá, že desítky starostů, místostarostů či radních již rezignovaly a stovky čekají na to, jak dopadne projednání novel ve sněmovně,“ uvedl Lukl pro Echo24.

„Nejpodstatnější bude setkání pracovní skupiny, kterou svolává pan předseda Vondráček se zástupci stran ve sněmovně, kde by se mělo najít kompromisní řešení. Zásadní závěr je takový, že nechceme nic tajit, informace do registru chceme vkládat, ale přístup k nim by měly mít subjekty kontrolní nebo osoby na vyžádání,“ dodal Lukl.

Přístup veřejnosti k majetkovým přiznáním starostů, radních, poslanců a dalších funkcionářů předpokládá zákon o střetu zájmů. Tomu se přezdívá i lex Babiš. Zákon mimo jiné omezuje právo firem vlastněných nejméně z 25 procent členy vlády získat nenárokové dotace, veřejné zakázky, investiční pobídky a zakazují členům vlády vlastnit média.

O zmírnění zákona usilují dva návrhy novel. Poslanci KDU-ČSL navrhují zbavit starosty, místostarosty a radní, kteří tyto funkce nevykonávají na plný úvazek, povinnosti zveřejňovat v centrálním registru informace o veškerém svém majetku. STAN pak navrhuje, aby informace o majetku nebyly veřejné bez omezení. Zájemci by se do registru mohli dostat jen na základě individuální žádosti.

Vláda v demisi zaujala k oběma novelám negativní postoj. Kabinet při projednávání úprav neměl k dispozici informace o rezignacích starostů a radních, kteří se rozhodli vzdát se obecních funkcí, vysvětlil Babiš negativní postoj vlády v pondělí.

‚Dostat lidi do komunální politiky není jednoduché‘

Premiér v demisi Babiš uznal, že zákon je problém. „Dostat lidi do komunální politiky není jednoduché,“ uvedl Babiš.

V případě, že nebudou v některých obcích podány kandidátky, podle zákona nastupuje institut nuceného správce, který zajišťuje běžný chod obecního úřadu na náklady státu. „Za celé volební období fungoval nucený správce v desítkách případů. Po příštích komunálních volbách se bojím, že to budou stovky případů. Ti úředníci ale na ministerstvu vnitra chybí,“ uvedl pro Echo24 europoslanec za STAN a předseda Sdružení místních samospráv Stanislav Polčák. Rozhovor s Polčákem čtěte zde.