Vláda kývla na PCR testy ve školách. Babiš chce rychle ukončit i rotování
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vláda po dlouhém tlaku ze strany odborníků i některých krajů či měst svolila k finanční podpoře PCR testování na školách. Pomohl tomu zřejmě i krach tendru na antigenní testy. Kritici vládního systému testování však volají se zavedením přesnější metody také po rychlejším návratu dětí do škol či zrušení rotační výuky, která přináší komplikace rodinám i samotným školám. Kdy ke zrušení rotací dojde, však není jasné a z odpovědí ministerstev se zdá, že to zatím neví ani vláda. Premiér Andrej Babiš (ANO) pak ve čtvrtek nečekaně oznámil, že by si to přál do 17. května.
Vláda byla kvůli systému antigenního testování na školách dlouhodobě pod tlakem od odborníků či zastupitelů, kteří argumentovali výsledky pilotních projektů PCR testování na školách a pochybnými nízkými záchyty antigenních testů. Přechod k metodě PCR podporovalo i ministerstvo školství či poradní skupina MeSES vedená epidemiologem Petrem Smejkalem. Ministerstvo zdravotnictví se však finančním příspěvkům dlouho bránilo s tím, že je metoda dražší a nejsou pro ni dostatečné kapacity v laboratořích. Jak však upozorňovali někteří odborníci, právě plošnější využívání PCR testů by ke zvýšení kapacity mělo vést. Krajům či městům se navíc začaly hromadit nabídky na PCR testování prakticky v ceně toho antigenního.
Na tyto argumenty vláda nakonec zřejmě přistoupila. „Z aktuálního šetření Ministerstva zdravotnictví se ukazuje, že řada laboratoří je schopna ty testy realizovat v rozmezí 150 až 250 korun,“ uvedl po jednání vlády ministr školství Robert Plaga (za ANO). „To by společně s tou deklarovanou kapacitou laboratoří mělo vést k masivnímu rozšíření PCR testování,“ dodal Plaga. Vláda tak bude školám přispívat dvě stě korun za test, frekvenci testování pak budou moci snížit až na jednou za čtrnáct dní. Doposud školy mohly na své náklady testovat touto metodou jednou za týden, což je také frekvence doporučovaná odborníky.
Podle některých odborníků či opozice je však na místě se zavedením testování metodou PCR také zrušit rotační výuku a urychlit návrat dětí do škol. Rotační výuka dělá v některých případech značné organizační potíže školám i rodičům, kteří se musí o své děti starat. Po zrušení rotační výuky volají delší dobu například někteří pražští zastupitelé právě na základě pilotních projektů PCR testování. Rotační výuku pak kritizovala například i Koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) či vedení Prahy.
Kdy by mohla rotační výuka skončit však není jasné. Od pondělí se k ní vrátí už kompletně všechny ročníky základních škol ve všech krajích, fungovat by pak měla zřejmě i při návratu středoškoláků k teoretické výuce, který by podle ministra školství mohl nastat v druhé polovině května. Vláda však ve svých rozvolňovacích „balíčcích“ podmínky pro ukončení rotační výuky neuvádí a odpovědi na ně nemají ani příslušná ministerstva.
Ministerstvo školství podle své mluvčí zrušení rotační výuky aktivně řeší s ministerstvem zdravotnictví. „Věříme, že zlepšující se epidemická situace umožní ministerstvu zdravotnictví rozhodnout o upuštění od rotační výuky nejpozději koncem měsíce května,“ uvedla pro deník Echo24 mluvčí Aneta Lednová bez upřesnění, za jakých podmínek by to mohlo být. Konkrétní odpovědi však nedodalo ani ministerstvo zdravotnictví. „S dotazem se, prosím, obraťte na MŠMT,“ sdělila deníku Echo24 mluvčí resortu Jana Schillerová na dotazy ohledně konkrétního plánu či podmínek pro zrušení rotační výuky. Na opakovaný dotaz už ministerstvo nereagovalo.
Ačkoliv o rušení rotační výuky vládní plán nemluví a nyní má podle něj dojít teprve k návratu zbytku druhého stupně základních škol v rotačním schématu, premiér Andrej Babiš na čtvrtečních interpelacích oznámil, že chce rotační výuku ukončit. „Já jsem dnes řekl jasně ministrům zdravotnictví a školství a šéfovi státních hmotných rezerv a paní náměstkyni ministra zdravotnictví Svrčinové, že si přeju, aby udělali maximum pro to, aby 17. května všichni studenti a školáci šli do školy bezrotačně, takže základka, středoškoláci. A to je dnes priorita,“ řekl Babiš při interpelacích. Premiér také uvedl, že se připravuje aktualizace strategie testování. Premiér počítá s tím, že by byly pro občany zdarma nejen antigenní testy, ale i právě přesnější testy PCR.
Celostátně je nyní v ČR týdenní průměr výskytu koronaviru 118 případů na 100 000 obyvatel. Školy v Česku se kvůli epidemii zavřely 1. března, výuku na dálku měla většina už řadu týdnů předtím. Do rotační výuky na druhém stupni základních škol se od pondělí zapojí všichni žáci v Česku, tedy i ve Zlínském a Jihočeském kraji a na Vysočině. K plné výuce se v těchto regionech vrátí také mateřské školy, dosud otevřené jen pro předškoláky. Od 10. května se obnoví i klinická a praktická výuka všech ročníků vysokých škol. Ve stejný den se návštěvníkům otevřou muzea, galerie a památky i v těch krajích, kde dosud musely být kvůli epidemii zavřené. Do lázní budou moci od příštího týdne opět jezdit samoplátci s indikovaným zdravotním problémem.