Český prezident musel v Kyjevě kvůli leteckému poplachu do krytu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Kvůli leteckému poplachu v Kyjevě se český prezident Petr Pavel a jeho slovenská kolegyně Zuzana Čaputová společně s dalšími hosty odebrali do hotelového krytu, uvedl zpravodaj ČTK z místa. Kryt je umístěn v podzemních garážích hotelu. Ukrajinské úřady v pátek odpoledne vyhlásily varování před rizikem vzdušných útoků pro velkou část země - včetně střední, východní, jižní části Ukrajiny. Časně ráno Rusko podniklo vlnu útoků na cíle na mnoha místech Ukrajiny, včetně Kyjeva.
Nucený přechod do krytu narušil odpolední program české hlavy státu. Poslední páteční pracovní setkání se zástupci krymských Tatarů proto Pavlův tým uspořádal improvizovaně právě přímo v prostorách krytu. Na schůzku s českou hlavou státu tam přišli exiloví vůdci krymských Tatarů Mustafa Džemilev a Refat Čubarov.
"Neignorujte varování," napsal odpoledne na sociální síti šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak. Sirény se rozezněly řadou ukrajinských oblastí, kolem 18:00 SELČ platilo varování od východu Ukrajiny až po Žytomyrskou a Vinnyckou oblast v centrální části země.
Zatím nejsou k dispozici informace o případném odpoledním vzdušném úderu.
Pavel s Čaputovou přicestovali do Kyjeva v pátek ráno. Po návštěvě měst Borodjanka a Buča se setkali s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Prezidenti Česka, Ukrajiny a Slovenska pak v Kyjevě podepsali deklaraci o spolupráci a partnerství. Ta zmiňuje podporu Evropské unie a Severoatlantické aliance pro nezávislost, svrchovanost a územní celistvost Ukrajiny v rámci jejích mezinárodně uznaných hranic a také "důrazně odsuzuje brutální válku a agresi Ruské federace proti Ukrajině".
Trojice státníků se v deklaraci shodla na tom, že suverénní, svobodná a demokratická Ukrajina je jedním z klíčových faktorů pro zajištění bezpečnosti a stability v Evropě. Prezidenti v textu, který podepsali po svém dnešním jednání v Kyjevě, rovněž přislíbili Ukrajině pomoc v jejím transformačním úsilí, mimo jiné sdílením vlastních zkušeností.
Ukrajinský prezident Zelenský v pátek oznámil, že Ukrajina potřebuje další dodávky vojenské techniky. Zmínil konkrétně letouny, děla či obrněnou techniku. Země se připravuje na protiútok, uvedl bez dalších podrobností prezident státu. Více jsme o tom psali zde.
Český prezident po setkání se svým ukrajinským protějškem na twitteru uvedl, že bude prosazovat, aby rozhovory o vstupu Ukrajiny do Evropské unie začaly do konce letošního roku. Členství Ukrajiny v EU a NATO není podle Pavla "otázkou jestli, ale kdy".
Deklarace rovněž oceňuje "bezprecendentní" rozsah pomoci, kterou Česko a Slovensko poskytují Ukrajině od začátku ruské invaze - včetně zbraní, humanitární pomoci nebo podpory ukrajinským uprchlíkům.
čtk,