Spor v NATO o členství Ukrajiny. USA, Německo a Maďarsko krotí její vyhlídky
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
V severoatlantické alianci se rozhořívá spor o členství Ukrajiny v organizaci. Zatímco Polsko a pobaltské státy tlačí na vytvoření harmonogramu, podle kterého by Ukrajina mohla být do Aliance přijata, Spojené státy, Německo a Maďarsko podobné návrhy tlumí. V současnosti podle Financial Times probíhají v alianci tvrdá jednání na toto téma. Ukrajinský prezident už dal najevo, že nepřijede na summit NATO do Vilniusu, pokud nebude mít záruky dalšího přiblížení Ukrajiny členství v NATO.
Podle čtyř zdrojů Financial Times se spor o případném členství Ukrajiny rozhořel na zasedání ministrů zahraničí NATO tento týden. Polsko a pobaltské státy chtějí vytvořit pevný harmonogram budoucího přijetí Ukrajiny do NATO a chtějí představit záruky Ukrajině, že se členství v Alianci dočká. Spojené státy, Německo a Maďarsko, podobné nálady a naděje chtějí tlumit. Podle jejich představ by se dalo na červnovém summitu ve Vilniusu mluvit o aktualizaci slibu, který Ukrajina získala na summitu v Bukurešti v roce 2008.Toto jedna z možností, kterou podle informací minulý měsíc navrhl ve svém memorandu generální tajemník aliance Jens Stoltenberg.
Tehdy se Ukrajina a Gruzie dočkaly v závěrečném komuniké ocenění jejich nové západoevropské zahraniční politiky a příslibu budoucího členství v Alianci. Od té doby se však jednání mezi NATO a Ukrajinou neposunuly. To platilo až do invaze Ruska na Ukrajinu. ‚Krátce po ní Ukrajinu oficiálně podala přihlášku do organizace. Podobně postupovaly, dříve neutrální skandinávské státy Švédsko a Finsko. Zatímco, Švédsko na ratifikaci svého členství stále čeká, Finsko se tento týden oficiálně stalo 31. členem aliance.
O možnostech členství Ukrajiny v NATO se opakovaně mluví od počátku invaze. Příznivci členství upozorňují na robustnost a zkušenosti ukrajinské armády, která se již přes rok brání agresi svého východního souseda. Skeptičtější strana uvádí, že k členství vede ještě dlouhá cesta a upozorňují na nemožnost rozšiřovat Alianci o stát, ve kterém právě zuří válka. „Abychom se mohl zabývat otázkou, kdy a jak se Ukrajina k Alianci připojí, musíme nejdříve, jak upozornil i generální tajemník, zajistit, že Ukrajina zůstane suverénním a nezávislým státem,“ uvedl jeden ze zdrojů Financial Times.
Bližší jednání na toto téma budou podle Financial probíhat až do summitu ve Vilniusu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský, který je summit pozván, se nechal slyšet, že summitu se zúčastní pouze pokud bude NATO připraveno nabídnout Ukrajině bližší spolupráci a nové bezpečnostní garance.