Vizita EU v Maďarsku

Návštěva europoslanců je „politický zásah,“ ohradilo se Maďarsko

Vizita EU v Maďarsku
Návštěva europoslanců je „politický zásah,“ ohradilo se Maďarsko

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Podle maďarské vlády je plánovaná návštěva země poslanci Evropského parlamentu, která má proběhnout tento měsíc, „politicky motivována“ a zasahovala by do všeobecných voleb v zemi, plánovaných na jaro roku 2018. Jedním z cílů návštěvy je i kontrola projektů financovaných z evropských prostředků.Informuje o tom server Politico.

Z korespondence s Bruselem vyplývá, že Maďarsko zažádalo o přehodnocení některých prvků programu návštěvy. Ta je plánovaná na 16. až 18. září. Skupina tvořená poslanci Evropského parlamentu, poradci politických skupin Parlamentu a zástupci Evropského účetního dvora plánuje rovněž navštívit projekty financované z dotací EU. Jejím úkolem je mimo jiné ověřit, zda nedošlo ke zneužívání evropských prostředků.

V dopise z 9. srpna oznámil šéf kabinetu Viktora Orbána Janos Lázár předsedkynui rozpočtové komise Evropského parlamentu Ingeborg Gräßleové, že výbor nedodržel doporučený seznam projektů Maďarské republiky. Rovněž požádal členy výboru, aby následovali „vyvážený program“, který nebude „silně politicky motivovaný“.

„Zdálo se mi hrozné, že výbor Evropského parlamentu systematicky ignoruje a odmítá významnou část návrhů maďarské vlády, a tím významně zasahuje do maďarské (volební) kampaně,“ uvedl Lázár v dopise. Cílem návštěvy by podle něj mělo být posílení politické soudržnosti Maďarska v rámci EU, ale cílí především na maďarskou politickou opozici.

„Ráda bych znovu ujistila maďarskou vládu, že neexistuje žádná předpojatost ani za volbou data našeho poslání, ani s projekty. Výbor pro rozpočtovou kontrolu uskuteční návštěvu politicky neutrálním způsobem, jak to děláme vždy ,“ reagovala Gräßleová.

Ingeborg Gräßleová rovněž požádala předsedu Evropského parlamentu Antonia Tajaniho, aby tuto otázku vznesl u předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera. Podle europoslankyně Judith Sargentini ze strany Zelených byla maďarská reakce překvapující. „Co mě nejvíce zasáhlo, je nedostatek diplomatického jazyka v dopisech,“ uvedla Sargentini. Vláda v Budapešti podle ní nemusí podporovat to, co je v podstatě audit, ale očekává neutrální přístup k návštěvě komise.

Ingeborg Gräßleová - Foto: Evropský parlament

 

, mk