KULTURNÍ TIPY

Všechny civilizační neduhy vyřeší plastový superhrdina

KULTURNÍ TIPY
Všechny civilizační neduhy vyřeší plastový superhrdina

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Průniky čočky a krajinomalby

A znovu krajina jako objekt k nepřehlédnutí, k niterné potěše. Tentokrát v podání fotografa Karla Kuklíka, a to u příležitosti jeho osmdesátin. Expozice je průřez jeho tvorbou: zachycuje autorovy pohledy do minulosti, ale i průniky do tajemné přítomnosti, jež evokuje otázky po vztahu člověka k přírodě a k prostředí, kterým se obklopuje. Kuklík se fotografií začal vážně zabývat v polovině padesátých let, v jeho fotografických obrazech lze vidět tendence informelu, abstrakce i surrealismu v existenciálním modu. V šedesátých letech byl v úzkém propojení s českou výtvarnou scénou, fotografoval portréty a ateliéry výtvarníků a sochařů. Celoživotně ale v jeho hledáčku byly pražské ulice, krajina na Šumavě a na Třeboňsku a taky tajuplné podmanivé dvory, dvorky a věci. Krajina ve všech svých podmanivých variantách se pro něj stala osobním manifestem.

Karel Kuklík: Fotografický dialog s krajinou
Kurátorka: Pavlína Vogelová
Výstava je k vidění Domě fotografie Galerie hlavního města Prahy do 14. května.

Fotografie Karla Kuklíka Zamořená krajina (1964) - Karel Kuklík

Útrapy Batmana celého z plastu

Před třemi roky se nečekaným hitem kin stal snímek Lego příběh – počin, který završil využívání poetiky legofigurek v reklamách a krátkých filmech a stvořil pro ně snímek celovečerní. Jako by tvůrci pochopili, že v době nesčetných adaptací komiksů a počítačových her, jako by jiné žánry pomalu ani neexistovaly, je lego svět, který dokáže pojit staré s novým. A skutečně: hrdiny snímku byly jak figurky nového lega, jež mnohdy funguje jako prostý merchandising, tak figurky z osmdesátých let, kdy lego aspoň v tomto koutě světa byla vzácná relikvie a zároveň na celém světě ještě fungovalo coby samostatný plnohodnotný svět (málokterá recenze třicetiletého autora se nedojímala nad figurkou modrého kosmonauta s prasklou přilbou; znali jsme to všichni). O tři roky později je tu pokračování, věnované Batmanovi. Jiní autoři, stejná nadsázka a humor úletů. Ano.

LEGO® Batman film, USA / Dánsko, 2017, 104 min. Režie: Chris McKay. Scénář: Seth Grahame-Smith, Chris McKenna, Erik Sommers. Hudba: Lorne Balfe. V kinech od 9. února.

Záběr z filmu LEGO® Batman film - Warner Bros. Pictures

Výčet údělů ctnostných žen

Je to odpověď na běsnění kolem básně Jiřího Žáčka jistě náhodná, zato dosud nejvtipnější. Neboť inscenovat zrovna v takové chvíli nádhernou komorní, osobitě instrumentovanou operu Benjamina Brittena Zneuctění Lukrécie (složil ji roku 1946) je ukázka nezměrné velkodušnosti. Vždyť o čem je příběh římské nebožačky? Lukrécie byla spořádaná, ctnostná žena. Chodívali se na ni po nocích dívat cizáci, s nimiž se její manžel vsázel o ženině mravnosti. A ona se mu odvděčila: do hluboké noci předla, na fyzickou lásku nemyslela. Králův syn se proto (sic) do ní zamiloval a své milostné vzepětí řešil osobitě: připlížil se k ženině loži, položil meč na její hrdlo a sliboval ponížit její pověst, pakliže se mu nepodvolí. I podvolila, svou hanbu neunesla a zabila se. V odpověď na tento čin padli římští králové a vznikla republika. K čemu tedy jsou ženy na světě?

Benjamin Britten: Zneuctění Lukrécie
Libreto: Ronald Duncan podle francouzské hry Andrého Obeyho Le Viol de Lucrèce
Překlad: Ivona Cindlerová
Hudební nastudování: Ondřej Vrabec
Dirigent: Adam Sedlický, Ondřej Vrabec
Režie: Jiří Nekvasil
Scéna: Jakub Kopecký
Kostýmy: Simona Rybáková, Jorge Garza, Eva Dřízgová-Jirušová, Martin Gurbaľ, Lukáš Bařák, Thomas Weinhappel a další.
Premiéra v ostravském Divadle Antonína Dvořáka 16. února. Nejbližší reprízy 18. a 22. února a 7. a 30. března.

Záběr z představení Zneuctění Lukrécie v londýnské opeře Glyndenbourne - Robbie Jack

Kolik příležitostí má Žid ve válce

Před koncem loňského roku vyšel román Ferdinanda Peroutky Oblak a valčík. Je to prostá věta, ale přece ne tak samozřejmá, jak se jeví. Když totiž prezident Miloš Zeman začal svůj zarputilý boj vůči údajným Peroutkovým projevům shovívavosti k raným podobám nacismu a když k tomu následně rozpoutal celospolečenskou fanatickou rozpravu, bylo na ní nápadné, že se vyhýbá podstatné věci, a sice přímé konfrontaci s Peroutkovými texty. Bylo podivné, že žádný nakladatel na diskusi o Peroutkovi nezareagoval vydáním jeho textů, že žádné divadlo neuvedlo některou z Peroutkových her. Až kvůli tomu vzniklo nakladatelství Zeď. Díky němu je k mání nová edice známého románu, nahlížejícího druhou světovou válku jako smyšlené mnohohlasí strohého slohu z pozadí Hitlerovy meziválečné Vídně, z židovských koncentráků, okupované Prahy i slunných odpolední v Orlím hnízdě.

Ferdinand Peroutka: Oblak a valčík
Vydalo nakladatelství Zeď roku 2016. 360 s. 349 Kč.

Obálka románu Ferdinanda Peroutky Oblak a valčík - nakladatelství zeď

 

9. února 2017