Macron kritizuje chování východoevropských zemí

Daňový dumping některých zemí EU může unii zničit, vyhlásil Macron

Macron kritizuje chování východoevropských zemí
Daňový dumping některých zemí EU může unii zničit, vyhlásil Macron

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona „daňový dumping“ uplatňovaný některými východoevropskými zeměmi může bez změny evropské směrnice upravující vysílání pracovníků do jiných unijních států vést k rozkladu EU. Řekl to na dnešní tiskové konferenci v Bukurešti po setkání s rumunským protějškem Klausem Iohannisem.

„Někteří politici nebo obchodní kruhy“ v Evropě se chtějí „dotknout strukturálních fondů a vytvořit model, který je daňovým a sociálním dumpingem“, řekl Macron podle agentury AFP. Pokud se nic nestane, je přesvědčený, že to povede k „rozkladu Evropské unie“.

Rumunská metropole je druhou zastávkou Macrona na cestě po Evropě, při níž se chce zasazovat o zpřísnění unijní směrnice k vysílání pracovníků do jiných členských států EU. Ve středu o této problematice jednal v Salcburku se šéfy české, slovenské a rakouské vlády.

Výsledkem jejich schůzky byla shoda, že budou usilovat o dohodu o reformě stávajícího systému, a to do říjnového jednání ministrů práce a sociálních věcí EU o změně příslušné směrnice.

ilustrační foto: Twitter/emmanuel macron

Podle AFP rakouský kancléř Christian Kern stanovisko Macrona sdílí. Česká republika a Slovensko jsou ovšem zdrženlivější a souhlasily s hledáním kompromisu.

Český premiér Bohuslav Sobotka při této příležitosti konstatoval, že lidé si bezesporu zaslouží stejnou mzdu za stejnou práci na stejném místě. Nicméně zároveň poukázal na nutnost sbližování životní úrovně v různých částech EU. Za levnější českou pracovní silou je podle něj i to, že zahraniční společnosti šetří na zaměstnancích v ČR.

Určité výhrady k Macronovu tažení dal dnes najevo i rumunský prezident Iohannis. Uznal „silné znepokojení“ západoevropských zemí v této otázce i potřebu „zlepšit příslušnou směrnici“. Zdůraznil ale, že nesmí být „odstraněna konkurence ani volný trh“.

Dal přitom najevo přání, aby z této problematiky byla vydělena mezinárodní kamionová doprava, což je pro Rumunsko citlivé téma. Macron to podle AFP přijal.

Česko a Slovensko – spolu s Maďarskem a Polskem – usilují o to, aby mezinárodní kamionová doprava byla ze směrnice vyjmutá. O tom by předáci visegrádské čtyřky (V4 – ČR, Slovensko, Maďarsko a Polsko) měli ještě jednat na další schůzce s Macronem.

,

24. srpna 2017