BYDLENÍ se prodražuje

Třicet zájemců o jeden byt. Majitelé si vybírají a ceny rostou

BYDLENÍ se prodražuje
Třicet zájemců o jeden byt. Majitelé si vybírají a ceny rostou

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Kdo si plánuje koupit nebo pronajmout bydlení, musí sáhnout podstatně hlouběji do kapsy. Ceny domů i bytů i ceny za pronájem stále rostou. V některých regionech je nárůst i téměř dvojnásobný. Vysoká poptávka po kvalitním bydlení způsobila, že majitelé si můžou mezi zájemci vybírat. Není výjimkou, že o jeden byt usiluje i třicet lidí naráz.

„Proces pronajímání se zrychlil. Poptávka po kvalitním nájemním bydlení je vysoká a majitel nemovitosti v dobré lokalitě si může mezi nájemníky vybírat,“ uvedl pro server Echo24 Ondřej Mašín z realitní kanceláře Reality IQ. Stejný trend popisuje i Milan Žák z realitní společnosti RE/MAX. „Majitel se rozhodne, že bude preferovat zájemce, kteří mají stabilní práci, zájem na dlouhodobém bydlení nebo preferují jiná kritéria, a seznam si cíleně omezí,“ vysvětluje Žák.

O jeden byt se přitom často ucházejí desítky zájemců. „Setkáváme se pravidelně s tím, že se na pronájem zajímavého bytu hlásí okoloKdo si plánuje koupit nebo pronajmout bydlení, musí sáhnout podstatně hlouběji do kapsy. Ceny domů i bytů i ceny za pronájem stále rostou. V některých regionech je nárůst i téměř dvojnásobný. Vysoká poptávka po kvalitním bydlení způsobila, že majitelé si můžou mezi zájemci vybírat. Není výjimkou, že o jeden byt usiluje i třicet lidí naráz. třiceti zájemců,“ uvedl Žák. Cena pronájmu přitom často nehraje nejdůležitější roli v tom, kdo byt dostane. „Většinou se domluví s tím zájemcem, se kterým najdou oboustranně výhodný kompromis,“ dodal Mašín.

Nejvíce rostou ceny za pronájem u malých bytů, například průměrný nájem v garsonce v loňském roce meziročně vzrostl o 7 procent, jak ukazuje statistika společnosti RE/MAX. Velké rozdíly jsou ale v jednotlivých regionech. Zatímco v Olomouckém nebo Zlínském kraji šly ceny dolů, v ostatních krajích stoupají. Extrémem je Pardubický kraj, kde byl nárůst téměř o padesát procent. Na vině je v tomto případě rozvoj automobilové továrny v Kvasinách, který způsobil masivní poptávku tisíců dělníků po bydlení.

Kdo si plánuje koupit nebo pronajmout bydlení, musí sáhnout podstatně hlouběji do kapsy - Ilustrační foto: Shutterstock

Ceny rostou i v případě prodeje nemovitostí. Podle statistiky vývoje cen nemovitostí v celé České republice, kterou sleduje aplikace CeMap, vzrostla za poslední rok průměrná cena bytu přibližně o 200 tisíc korun, u domů dokonce o půl milionu. Průměrná cena bytu je tak 2,3 milionu korun, cena domu potom stoupla na 3,9 milionu korun.

„Částky jsou vysoké hlavně kvůli Praze, kde došlo v roce 2016 k nárůstu cen nemovitostí o 10 procent a průměrný dům tady stojí aktuálně přes 10 milionů korun,“ vysvětluje Mašín. Plošně je zvyšování cen podle Mašína velmi nevyrovnané. „Zatímco v některých regionech se ceny nemovitostí zvýšily i o desítky procent, jinde stagnovaly,“ dodal.

Praha je na tom velmi špatně, co se týče stavby nových bytů. Rok 2016 byl v tomto ohledu statisticky nejhorší, počet zahájených bytů totiž klesl meziročně o více než 60 procent. To podle odborníků může vést k tomu, že lidé budou z města odcházet. Za problematickou situaci můžou komplikované předpisy, zdlouhavý proces schvalování, ale také problémy kolem Metropolitního plánu Prahy.

20. února 2017