Televizní revoluce

Kolik miliard zaplatí Češi za nové televize? Od státu neuvidí ani korunu

Televizní revoluce
Kolik miliard zaplatí Češi za nové televize? Od státu neuvidí ani korunu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Zaplatí si Češi za nové televize a set-top boxy kvůli přechodu na 2. generaci digitálního vysílání až 5 miliard korun? Podle Českých radiokomunikací (CRA) je takový odhad přemrštěný, třebaže jiné odhady mluví až o 10 miliardách. CRA se ohrazuje i proti dalším údajně zavádějícím a někdy až lživým informacím. Například že vysílací standard DVB-T2 přinese zhoršení televizního příjmu na horách nebo ve velkých městech.

„5 miliard je údaj uvedený ve schválené vládní Strategii. Skutečný výdaj bude záviset na ceně přijímacích řízení. Očekáváme, že reálné náklady pro domácnosti budou výrazně nižší. Diváků, kteří si v roce 2021 budou měnit televize, bude minimální počet,“ uvedl k tomu ředitel regulace CRA Marcel Procházka. Podle něj budou za čtyři roky hlavně set-top boxy výrazně levnější – v ceně několika set korun. To předseda sněmovního hospodářského výboru Ivan Pilný (ANO) náklady odhadl až na 10 miliard korun.

Původně se sice objevily informace, že by Češi na výměnu televizí dostali od státu finanční podporu, ovšem ministerstvo průmyslu a obchodu tuto zprávu záhy dementovalo.

Finanční kompenzaci kvůli přechodu na DVB-T2 by nicméně mohli dostat provozovatelé pozemního digitálního vysílání. Pokud to odsouhlasí Evropská komise, bude jim stát kompenzovat výdaje až kolem 650 milionů korun. Milionové kompenzace by zamířily k CRA, České televizi a společnosti Digital Broadcasting na provoz tzv. přechodových sítí, které mají zajistit bezproblémový přechod diváků na novou technologii vysílání.

Proti tomu protestuje Česká asociace satelitních operátorů, která říká, že je takový postup v rozporu s legislativou EU. „Digi novela zakládá nepovolenou veřejnou podporu soukromým subjektům, když firmám České Radiokomunikace a Digital Broadcasting přidělí frekvence na digitální pozemní vysílání na dobu devíti let bezplatně. Škodu jsme vyčíslili na 11 miliard Kč,“ tvrdí sekretář Asociace Patrik Brom.

Jeden set-top box nestačí

V souvislosti s pouhou výměnou set-top boxů za několik set korun zase Asociace varuje, aby se nezapomínalo na větší počet televizí v jedné domácnosti. „Existují sice set-top boxy, které lze využít pro dva televizory zároveň, ale copak má někdo v jedné místnosti dvě televize? Pokud jsou v domácnosti dvě televize, ale každá je umístěna v jiném pokoji, znamená to, že si majitel bude muset pravděpodobně pořídit obě nové, v levnějším případě bude muset ke každé zakoupit samostatný set-top box,“ řekl k tomu za Asociaci Filip Matys.

Ilustrační foto - Shutterstock

Zuzana Löflerová, vedoucí marketingu řetězce a e-shopu s elektronikou Expert Elektro, však uklidňuje, že české domácnosti obměňují své televize v průměrů jednou za čtyři až pět let. „Do roku 2021 je tedy reálné, že nové přijímače s DVB-T2 postupně a přirozeně nahradí původní. Nahrává tomu i skutečnost, že podíl nabízených televizorů, které jsou uzpůsobeny pro nový standard pozemního vysílání, se bude zvyšovat s tím, jak výrobci každoročně uvádí na trh nové modely. Například už nyní je z více než 150 nabízených televizních přijímačů v našich obchodech téměř polovina certifikovaných CRA,“ uvedla pro Echo24.

DVB-T2 rovná se horší příjem?

Asociace dále varuje, že DVB-T2 přinese horší příjem v oblastech s hornatým terénem a v hustě zastavěných oblastech, kde jsou vysoké domy. „ Stejně jako v minulosti nastal problém v souběhu sítí LTE a digitálního pozemního vysílání, i v budoucnu bude hrozit rušení od mobilních sítí. DVB-T2 má navíc odlišné rádiové vlastnosti od DVB-T, což způsobí, že dosah stávajících televizních vysílačů bude odlišný,“ uvedl Matys.

Pozemní vysílání přijímá asi 58,5 % českých domácností, satelit využívá 26,1 % z nich, kabelovou TV 20,3 % a IPTV č 4,3 %.

Také tuto informaci ale Procházka označuje za naprosto nepravdivou. „Přechodem na samotný standard DVB-T2 nemůže dojít ke zhoršení či znemožnění příjmu. Při důsledné realizaci přechodu na DVB-T2 to nemůže nastat. Je to moderní technologie,“ dodal. Za spekulativní Procházka současně označil úvahy o tom, že by za dalších 10 let mohlo dojít k opakování přechodu na modernější technologii.

Stát připravuje přechod na DVB-T2 kvůli potřebě uvolnit pásmo 700 MHz pro rychlé mobilní sítě, na čemž se dohodly členské státy Evropské unie i Mezinárodní telekomunikační unie. Vysílání v DVB-T2 klade menší nároky na kmitočty proti nynější technologii DVB-T. S úplným přechodem na DVB-T2 se počítá v únoru 2021. Schválit to ale ještě musí vláda.

10. dubna 2017