Bude o jeho vydání znovu hlasovat nová sněmovna?

Právníci řeší, co s Babišem po volbách

Bude o jeho vydání znovu hlasovat nová sněmovna?
Právníci řeší, co s Babišem po volbách

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Poslanci s velkou pravděpodobností vydají Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (oba ANO) na žádost policie k trestnímu stíhání kvůli podezření z dotačního podvodu u farmy Čapí hnízdo. Věc by však mohly zkomplikovat říjnové sněmovní volby. Oba poslanci by totiž v případě znovuzvolení získali novou imunitu a policie by o jejich vydání zřejmě musela požádat znovu. Podle Aleše Gerlocha by proto bylo nejlepší, kdyby sněmovna dva poslance hnutí ANO nevydala a počkala s tím až po volbách.

O vydání obou poslanců bude nejdříve jednat mandátový a imunitní výbor, který k tomu musí vydat doporučení. Věc začne projednávat už na svém zasedání v pátek 18. srpna. Definitivně rozhodnou o osudu Babiše a Faltýnka hlasováním na plénu poslanci. Jak uvedl předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD), jednací řád předpokládá, že věc bude zařazena na nejbližší schůzi sněmovny, která bude zahájena v úterý 5. září. Podle rozložení sil ve sněmovně se dá očekávat, že dva nejvyšší představitele hnutí ANO poslanci vydají. Navíc i Babiš s Faltýnkem s tím podle svých slov počítají.

Z toho, že policisté přistoupili k žádosti o vydání obou poslanců, lze usuzovat, že mají dostatek důkazů pro zahájení trestního stíhání a věc by mohla nabrat rychlý spád.

Babiš a Faltýnek tedy pravděpodobně v době konání podzimních voleb, které se uskuteční 20. – 21. října, mohou mít status obviněných. Městský státní zástupce Jaroslav Šaroch, který má kauzu na starosti, ale nechce o vývoji událostí spekulovat. „Nebudu se k tomu teďka vůbec vyjadřovat. Nejsem schopen vám říct ani žádný harmonogram,“ řekl pro Echo24.

A právě nadcházející volby mohou celou kauzou zamíchat. Pokud totiž Babiš s Faltýnkem obhájí své poslanecké mandáty, získají novou imunitu a policie bude muset o jejich vydání požádat znovu. Jak ale uvedl pro deník Echo24 advokát Tomáš Sokol, případné trestní stíhání by se kvůli tomu zastavovat nemuselo. „Pořád to bude jedno trestní stíhání, ale v okamžiku, kdy je poslanec zvolený znovu, musí policie znovu žádat o vydání k trestnímu stíhání. Je také možné, že o to bude žádat už státní zástupce, pokud by to pokročilo do fáze obžaloby,“ dodal pro Echo24 i ústavní právník Jan Kudrna.

Podle místopředsedy Legislativní rady vlády Aleše Gerlocha ale není odpověď zcela jednoznačná. „Pokud sněmovna dá souhlas s vydáním, tak je otázka, když je poslanec znovu zvolen, jestli platí to původní rozhodnutí, protože tam není výslovně, že se musí znovu žádat. Ale dá se to interpretovat i tak, že to rozhodnutí je po dobu výkonu mandátu, že se musí žádat znovu. To je spíš pravděpodobnější a logičtější výklad, že si voliči přejí, aby se to znovu posoudilo novou komorou,“ řekl pro Echo24.

Gerloch si myslím, že by teoreticky nejčistším řešením bylo, kdyby poslanci kvůli blížícím se volbám odmítli Babiše s Faltýnkem vydat a počkali by až na výsledek voleb. „Buď mandát nezískají a pak už se vůbec nevyžaduje žádný souhlas s vydáním, nebo ano a pak by se mělo požádat novou sněmovnu,“ dodal Gerloch.

Aleš Gerloch se nicméně pozastavuje nad tím, proč přistoupila policie k žádosti o vydání Babiše s Faltýnkem až nyní. „Neznám úplně okolnosti vyšetřování, ale ta kauza není nová. V tomto směru není jasné, proč se o to nepožádalo daleko dříve, což by byl legitimní dotaz ze strany mandátového a imunitního výboru. Ale možná to je vysvětleno v tom návrhu policie. Na první pohled se mi to zdá obtížně zdůvodnitelné, protože jestliže se tvrdí, že věc je zcela jasná už řadu měsíců, tak co se na tom teda potom vyšetřovalo?“ uvedl Gerloch.

O vydání obou poslanců bude nejdříve jednat mandátový a imunitní výbor, který k tomu musí vydat doporučení. Věc začne projednávat už na svém zasedání v pátek 18. srpna. Definitivně rozhodnou o osudu Babiše a Faltýnka hlasováním na plénu poslanci - ilustrační foto jan zatorsky

Sledované Čapí hnízdo

Policie prošetřuje podezření z dotačního podvodu u farmy Čapí hnízdo od konce roku 2015. Lhůta pro rozhodnutí se několikrát odkládala – naposledy byla v březnu tohoto roku prodloužená do září. Do vyšetřování se vcelku kriticky opřela také vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, když prohlásila, lidé od bývalého ministra financí Babiše vyšetřování obstruují a jeho doba je jen „hraničně akceptovatelná“.

Babiš se snaží vážnost situace zlehčit tvrzením, že kauza kolem Čapího hnízda vznikla s cílem kriminalizovat ho a dostat z politiky. Zpochybnil kompetence policejního vyšetřovatele Pavla Nevtípila, který případ dostal na starosti, a dokonce o něm prohlásil, že je řízen kmotry.

Je ale důležité zdůraznit, že vyšetřování od konce března probíhalo pod tzv. dohledem pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové. V praxi Bradáčová kontrolovala kroky státního zástupce Šarocha, protože si na něj někdo z dotčených kauzou stěžoval. Jedná se přitom o běžný postup, ke kterému musí vrchní státní zastupitelství přistoupit, pokud stížnost přijde.

Souběžně s českým vyšetřováním probíhá od března 2016 také šetření v Bruselu, které vede Evropský úřad proti podvodům (OLAF). OLAF ale to, kdy by mohl dospět k závěru vyšetřování, odmítá komentovat. „Vyšetřování stále probíhá,“ uvedla ještě v červenci pro server Echo24 tisková mluvčí úřadu Silvana Enculescu s tím, že neexistuje žádná striktní lhůta pro dokončení vyšetřování.