S rozleptaným obličejem na přehlídkovém molu v Bangladéši

S rozleptaným obličejem na přehlídkovém molu v Bangladéši

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Vypadalo to jako módní přehlídka, ale obličeje modelek a modelů byly poznamenány. A sice útoky kyselinou, o nichž lze říci, že v Bangladéši patří sice ke smutným, ale současně k běžným věcem. K obětem těchto útoků patří i čtrnáctiletá Shonali Khatunová. Když přechází odvážně po molu, jako by se vznášela. Publikum nadšeně tleská, píše The Kathmandu Post (the ka).

Avšak Shonali, jak už řečeno, není typická modelka. A přehlídka v Káthmándú se rovněž odlišuje od spektáklů tohoto druhu. Shonali a 14 dalších modelek a modelů přežili útoky kyselinou, které nejsou v této jihoasijské zemi ničím výjimečným. Jejich pachateli bývají často odmítnutí ctitelé či rozezlení členové rodiny, kteří svým obětem vchrstnou do tváře nějakou kyselinu.

Módní přehlídka se konala vědomě jeden den před Mezinárodním dnem žen (8. března). A přilákala významné publikum. Mezi fanoušky módy, lidskoprávními aktivisty a a diplomaty byl i americký velvyslanec v Bangladéši. Show s názve "Beauty Redefined" (Nově definovaná krása) měla upozornit na problém útoků za použití kyseliny a současně zprostředkovat jiné chápání krásy.

Pro Shonali měl tento večer zvláštní magii. Obličej jí popálili kyselinou jen několik dní poté, co se narodila. Šlo o pomstu na dítěti. Důvodem byl spor o majetek, do kterého se zapletli její rodiče. Celý svůj život tak má jizvy po popáleninách na obličeji a na rukou. Shonali strávila téměř tři roky ve špitále a osmkrát ji operovali. Pachatel nebyl dodnes dopaden. "Jsem tak šťastná, že tu jsem, jednou bych se chtěla stát lékařkou," říká Shonali.

Popálené a znetvořené modelky na molu v Káthmándú - Foto: repro The Kathmandu Post

Modelky a modelové, mezi většinou žen jsou i tři muži, kráčejí po molu, tancují a zpívají. Na sobě mají tkané oděvy bangladéšské návrhářky Bibi Russelové. Ona koncipovala i celou show, sama byla kdysi modelkou. Podle názoru organizátora módní přehlídky, neziskové organizace ActionAid Bangladesh, jsou oběti útoků kyselinou ve společnosti často přehlíženy. Přitom jsou její důležitou součástí.

"Dnes jsme tady, abychom ukázali jejich vnitřní sílu po dlouhé cestě, kterou ušli," říká Farah Kabirová, místní ředitelka ActionAid Bangladesh. sama prý se nechává postiženými dívkami a ženami inspirovat. "Mají obrovskou odvahu," dodává.

Bangladéš vynaložila v minulých desetiletích jisté úsilí, aby se vypořádala se smutným fenoménem útoků kyselinou. Země zavedla pro pachatele tvrdé tresty, můžou být odsouzeni až na smrt. Lékaři se navíc učí, jak k těmto delikátním případům přistupovat. A úřady se pokoušejí lépe kontrolovat prodej kyseliny. Úplně odstranit se jim toto zlo ale nepodařilo.

Jen roku 2016 se stalo obětí útoků kyselinou 44 lidí. To je zhruba stejný počet jako v letech předtím. "Stydím se, že se v mojí zemi něco takového děje," říká Kabirová. "Naneštěstí tady máme oběti kyseliny kvůli diskriminaci pohlaví, kvůli násilí a také kvůli chamtivosti," vysvětluje. Přehlídka má podle Kabirové připomenout všechny tyto formy bezpráví, které postihují především ženy.

Nově definovaná krása. Líčení modelky popálené kyselinou. - Foto: repro The Kathmandu Post

 

,