Násilí proti Rohingům? Podle OSN jde o etnickou čistku

Násilí proti Rohingům? Podle OSN jde o etnickou čistku

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn v pondělí odsoudil „brutální bezpečnostní operace“ barmských bezpečnostních sil proti menšinovému etniku Rohingů v Arakanském státě v Barmě a žádal jejich ukončení. Současná situace v barmském Arakanském státě „se jeví jako učebnicový příklad etnických čistek“, řekl. Tibetský duchovní vůdce dalajlama vyzval vůdkyni Barmy Do Aun Schan Su Ťij k mírovému řešení otázky Rohingů.

Podle nejnovější bilance OSN přinutily násilnosti v Arakanském státě od 25. srpna k útěku z převážně buddhistické Barmy do sousedního Bangladéše 313.000 muslimských Rohingů. Humanitární organizace barmské vojáky obviňují, že se dopouštějí na Rohinzích mučení, vražd, hromadného znásilňování a žhářství.

„Barma odmítla přístup vyšetřovatelů (OSN) specializujících se na lidská práva do oblasti, takže nelze aktuálně situaci celkově zhodnotit. Vypadá to ale, že jde o klasický příklad etnických čistek,“ uvedl Husajn.

Vysoký komisař OSN pro lidská práva vyzval barmskou vládu, aby ukončila porušování lidských práv a ty, kdo jsou za ně odpovědní, předvedla před soud. Barma podle něj musí rovněž „přestat předstírat“, že Rohingové zapalují vlastní domy. „Toto naprosté popírání reality obrovsky poškozuje obraz barmské vlády ve světě,“ dodal.

Rohingové prchají do Bangladéše - Foto: Shutterstock

Vůdce tibetských buddhistů dalajlama, který je stejně jako někdejší barmská disidentka Su Ťij nositelem Nobelovy ceny za mír, prohlásil, že ti, kdo pronásledují muslimy, „by měli pamatovat na Buddhu“. „Myslím si, že takovéto okolnosti by určitě přiměly Buddhu, aby těmto ubohým muslimům pomohl,“ dodal.

Dalajlama řekl, že toto poselství již před několika lety předal Su Ťij na setkání laureátů Nobelovy ceny. Barmští buddhisté stejně jako tibetští uctívají Buddhu, hlásí se ale k jiné náboženské tradici a neuznávají dalajlamu jako svého duchovního vůdce.

Bangladéšská vláda v pondělí uvedla, že vyčlenila pozemek pro zřízení nového uprchlického tábora pro Rohingy přicházející z Barmy. Humanitární organizace v poslední době upozorňovaly na to, že dosavadní tábory v Bangladéši nestačí a Rohingové přebývají v provizorních přístřešcích, které si stavějí u silnice či na jiných místech.

Barma Rohingy neuznává jako etnikum a upírá jim občanství a základní lidská práva. Nejnovější vlna násilí v Barmě začala, když povstalci z řad Rohingů 25. srpna zaútočili na několik desítek policejních stanic a vojenských stanovišť v barmském Arakanském státě. Při následných střetech mezi Rohingy a bezpečnostními složkami přišly o život stovky lidí.

,

11. září 2017