Rekonstrukce Weichovy vily

Weichova vila je konečně po rekonstrukci

Rekonstrukce Weichovy vily
Weichova vila je konečně po rekonstrukci

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

V sobotu a v neděli se Na Kampě v okolí Werichovy vily koná kulturní festival, oslavující skončení oprav vily a její předání Nadaci Jana a Medy Mládkových, která zde otevře muzeum. Budova byla zkolaudována v pátek po kompletní rekonstrukci. Slavnostní otevření vily, ve které žil do roku 1980 herec a dramatik Jan Werich, se chystá na 30. června.

Veřejnosti se otevřela zahrada vily, interiér a expozice nadace kvůli zdržení kolaudace nestihla připravit. Dnes večer se i přesto v podkrovním prostoru koná jazzový koncert. Na festivalu v parku Kampa mohou lidé shlédnout různá divadelní představení pro děti i dospělé, poslechnout si přednášky nebo se občerstvit pivem, vínem či zmrzlinou. Kulturní program bude kolem vily pokračovat i v neděli.

„Dneska víceméně slavíme to, že po deseti letech úsilí Medy Mládkové se nám podařilo tento objekt získat do nájmu, proto dnešní festival,“ řekl ČTK předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových Jiří Pospíšil. Slavnostní otevření vily veřejnosti je podle něj naplánováno na pátek 30. června, kdy se chystá slavnostní večer s účastí Soni Červené, Josef Zímy, Jana Přeučila a řady dalších herců, spjatých s Werichem. Vila bude veřejnosti pravděpodobně otevřena celou noc.

V objektu nadace připravuje muzeum Jana Wericha, kulturní prostor v podkroví a společenský prostor, kde se budou návštěvníci moci občerstvit. „Budou zde i prostory, kde se budou připomínat i jiné významné osobnosti, které v objektu v jeho historii žily, ale stěžejní část se bude týkat právě Jana Wericha,“ uvedl Pospíšil s tím, že jedna z místností se chtějí pokusit o rekonstrukci Werichovy pracovny s využitím jeho osobních předmětů a původních kusů nábytku, které se nadaci podařilo získat. Od září by se expozice měly rozšířit o interaktivní prvky.

Nadace platí Praze 1 za nájem objektu zhruba 600.000 korun ročně. „Chci zdůraznit, že žádná část objektu nebude privátně využívána, nikdo tam nebude bydlet, celé to bude otevřeno pro veřejnost,“ řekl Pospíšil s tím, že oceňuje kvalitu rekonstrukce, kterou provedla městská část. „Trošku mám pocit, že některé interiéry až moc září novotou, ale to je tím, že mám rád staré věci,“ dodal s úsměvem.

Praha 1 za dvouletou opravu vily zaplatila zhruba 35 milionů korun. Radnice hledala využití pro vilu dlouho. Nadaci Jana a Medy Mládkových ji chtěla půjčit už v roce 2008 za 23,8 milionu korun a nadace měla vilu opravit na své náklady. Nové vedení po volbách v roce 2010 ale smlouvu nepodpořilo. O novém využití vily hlasovali i občané, nejvíc jich podpořilo projekt Musea Kampa. Dalšími uchazeči o pronájem byl projekt Post Bellum a Nadace Charty 77.

Vila stojí nedaleko Lichtenštejnského paláce na Kampě. Pochází z počátku 17. století a původně v ní byla koželužna. Werich v ní žil se svou rodinou od roku 1945 až do své smrti v roce 1980.

,

17. června 2017