Novela o střetu zájmů

Radním vadí povinnost zveřejňovat majetek. Před sousedy stejně nic neskryjeme

Novela o střetu zájmů
Radním vadí povinnost zveřejňovat majetek. Před sousedy stejně nic neskryjeme

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Ne všichni komunální politici ví o povinnosti zveřejňovat od září veškerý svůj majetek na internetu. Nařizuje jim to novela zákona o střetu zájmů, která byla ve Sbírce zákonů vyhlášená už v lednu. Starostům měst a vesnic se novinka nelíbí a navíc se bojí, že to odradí lidi od vstupu do komunální politiky.

„Ohlasy na novelu zákona o střetu zájmů od starostů, které zaznamenal Svaz měst a obcí, byly vesměs negativní. Představitelé samospráv říkají, že je novela koncipovaná tak, že je předem ,kriminalizuje‘, i když usilují o jednání v souladu s platnými právními předpisy,“ uvedl pro Echo24 výkonný ředitel Svazu Pavel Drahovzal.

Povinnost vyplývající z novely se nelíbí ani radní v třítisícovém městě na severu Čech. „Podle mě je to už příliš. Už teď musím každý rok uvádět všechny svoje příjmy a větší výdaje o tom, jestli jsem si například koupila auto. Takže ta transparentnost tam je. Ale abych musela uvést, jestli vlastním půlku domu, nebo celý, a zveřejňovat, jestli mám jedno nebo dvě auta, to je moc,“ řekla pro deník Echo24 radní z města, v němž vstupují do politiky většinou učitelé, drobní podnikatelé, hasiči nebo třeba doktoři, které zajímá chod jejich vesnice.

Novela, která byla ve Sbírce zákonů vyhlášená letos 25. ledna, nařizuje starostům, radním a dalším úředníkům zveřejňovat v registru majetkových přiznání informace o svém průběžně nabytém majetku. Dosud byly tyto registry k nahlédnutí na základě žádosti na obecních a městských úřadech, od teď jsou přístupné pro každého na internetu.

Radní ze severočeského města navíc dodává, že se o povinnosti doslechla až během září z rádia. „Myslím si, že v praxi vůbec nemusí všichni politici na komunální úrovni tušit, že se jich to od září týká,“ podotkla. Žena dále zdůrazňuje, že před svými sousedy na maloměstě přece nemá a navíc ani nemůže co skrývat. „Stejně vidí, kde bydlím, jaké auto mám zaparkované před domem. Ale jen z principu se mi to nelíbí a myslím si, že to odradí lidi do politiky jít,“ uvedla radní.

Také podle Drahovzala by novela mohla mít za důsledek nedostatek komunálních politiků. „Je otázka, zda daný úkol neodradí lidi, kteří chtějí pracovat ve veřejném sektoru, aby v něm za těchto okolností působili,“ dodal s tím, že se dá očekávat, že v politice skončí stovky lidí a případné zájemce o tuto práci daná povinnost od vstupu do politiky úplně odradí. Drahovzal navíc potvrdil, že Svaz už zaznamenal případ neuvolněného radního z Chropyně na Kroměřížsku, který na svou funkci rezignoval ke konci srpna. „Ale ozývají se už i z malých obcí,“ řekl ředitel.

ilustrační foto - Shutterstock

„Je otázkou, zda povinnost dávat majetková přiznání do centrálního registru není jen ,úkonem pro úkon‘, tedy další administrativou. Také politiky staví do situace ,obava ze závistivého souseda‘, která může být viditelná zejména v případě zveřejňování příjmů ze zaměstnání nebo jiné činnosti, která vůbec s funkcí nesouvisí,“ dodal Drahovzal, podle kterého stav majetku před vstupem do politiky veřejnosti navíc nic neřekne, protože se dá majetek převést na někoho jiného.

Novela zavádí, aby politici a další veřejní funkcionáři předkládali svá majetková přiznání hned po vstupu do úřadu. Oznámení do nového registru ve správě ministerstva spravedlnosti musí podat během října a listopadu. Dosud je přitom podávali průběžně jednou za rok bez vstupních dat. Přiznávat majetek v centrálním registru oznámení o střetu zájmů se týká zhruba 35 tisíc veřejných funkcionářů.