Programová konference ČSSD

ČSSD představila program. Lidem slibuje více peněz a méně práce

Programová konference ČSSD
ČSSD představila program. Lidem slibuje více peněz a méně práce

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Minimální mzda 16 tisíc korun, průměrný plat 40 tisíc, 5 týdnů dovolené, spravedlivé daně, dostupné sociální bydlení, zvýšení rodičovského příspěvku, platů doktorů, sester i stipendií pro doktorandy nebo důraz na Evropu, která „jde jedním směrem“. S takovým programem „Dobrá země pro život“ vyráží do podzimních sněmovních voleb ČSSD. Představit ho měl nový, jednohlasně zvolený volební lídr Lubomír Zaorálek. Ten se ale nakonec ve svém projevu k programu téměř nevyjádřil.

Programovou konferenci zahájil svým bilančním proslovem úspěchů dosluhující vlády bývalý předseda ČSSD, který funkci opustil ve čtvrtek, a současný předseda vlády Bohuslav Sobotka. Při nástupu na pódiu se mu za jeho práci v čele strany dostalo potlesku vestoje. „Chci vyjádřit plnou podporu těm, kteří budou vystupovat po mně. Myslím si, že dnes je v čele ČSSD tým, který je nejen schopný věci pojmenovat, ale také je dotáhnout do konce,“ prohlásil s odkazem na Lubomíra Zaorálka a Milana Chovance, nového předsedu strany.

Po Sobotkovi se slova ujal ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který je novým lídrem ČSSD do voleb a garantem programu. „Nepřijal bych to (funkci volebního lídra, pozn. red.), kdybych neměl takovou jednu osobní posedlost, takové přesvědčení, že ta doba dnes, léta 2017, 2018 jsou důležité roky. Žijeme v přelomové době, strašně záleží na tom, co uděláme,“ uvedl Zaorálek na začátku svého projevu, kterým měl přesvědčit přítomné, aby ho schválili jako volebního lídra.

Zaorálek se plamenně rozhovořil o tom, co pro něj osobně znamenají roky 1918 a 1968. Zmínil odkaz T. G. Masaryka, legionáře, Pražské jaro, Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše. „To byla doba, na kterou jsem hrdý. Kdy jsme věci vzali do svých rukou,“ řekl. „To, co se od nás chce, je právě ten étos do budoucnosti. Musíme být skutečnými hybateli vůči světu, který se na nás valí. V tomhle musí být ČSSD stranou, která na to dokáže odpovědět. Musí být schopná předvést, že dokáže přinést změnu. Musíme předvést, že nejsme establishment. Opravdu nejde jen o tyto volby. Jde o osud celé země,“ dodal.

Zaorálek ve svém více než půlhodinovém projevu vlastně vůbec nepředstavil volební program ČSSD. Pouze apeloval na své kolegy, aby si ho přečetli. „Prosím vás a žádám, přečtěte si náš program,“ řekl a svůj proslov ukončil výzvou, že doufá ve své zvolení do funkce volebního lídra. „Žádnou novější a čerstvější tvář tu nevidím,“ prohlásil před odchodem z pódia. Přítomní ho nakonec jednohlasně volebním lídrem zvolili.

Lubomír Zaorálek - foto: Jan Zatorsky

Více peněz pro všechny a vlaky zdarma

První kapitolu volebního programu ČSSD představuje „Dobrá práce pro všechny“. V ní klade ČSSD důraz na zvýšení minimální mzdy na alespoň 16 tisíc korun a zvýšení průměrné mzdy na přinejmenším 40 tisíc korun do roku 2022. Dále bude usilovat o 5 týdnů dovolené pro všechny, chce finančně podpořit ty, kteří musí dojíždět do práce nebo zavést zpět nárok na nemocenskou od prvního dne nemoci.

„Prosperujícího a moderního hospodářství“ chce ČSSD dosáhnout prosazením dlouhodobé hospodářské strategie Česka. „Vytvoříme daňové a administrativně přívětivé prostředí. Prosadíme rozpočtově neutrální sblížení administrativního a daňového zatížení malých družstev a podniků s OSVČ,“ píše se v 35 stránkovém programu. I proto chce ČSSD změnit daňový systém tak, aby se hlavní podíl zdanění přesunul z pracujících lidí a malých a středních podnikatelů na velké firmy. Slibuje také, že u základních potravin, jako pečivo, mléčné výrobky, maso nebo ovoce a zelenina, prosadí nižší, 10 % daň z přidané hodnoty.

Velký důraz klade ČSSD tradičně na rodiny a seniory. Chce zvýšit porodné na první a druhé dítě, rozšířit nárok na porodné, zvyšovat penze a obecně zlepšovat podmínky seniorů. ,,Zavedeme jízdné zdarma ve veřejné železniční a autobusové dopravě pro děti, žáky základních a středních škol a seniory od 65 let,“ uvádí se v programu. V tomto bodě se ČSSD inspirovala u Slovenska, kde můžou vlaky zadarmo jezdit děti, studenti a senioři od podzimu 2014.

Do voleb jde ČSSD i s bojem za kvalitní zdravotnictví, školství, jehož součástí mají zůstat bezplatné vysoké školy, a větší podporou sportu nebo kultury. V oblasti diplomacie chce ČSSD „dobře vycházet se sousedy Česka, být spravedlivou a bezpečnou zemí v srdci Evropy a prosazovat se o Evropu, která jde jedním směrem“.

Bohuslav Sobotka a Lubomír Zaorálek na sjezdu ČSSD v Brně v březnu 2017. - foto: Jan Zatorsky

Sobotka bilancoval

Sobotka na úvod programové konference zavzpomínal, jak v roce 2013 vedl ČSSD do voleb. „Dostali jsme přes milion hlasů. Podepsali jsme koaliční smlouvu na základě našeho volebního programu,“ řekl a pokračoval ve výčtu toho, co se za necelé 4 roky vládě povedlo. „Když jsme nastupovali do vlády, Česká republika stagnovala. Povedlo se nám nastartovat ekonomiku a tím rostla životní úroveň lidí. Naše země má nejnižší nezaměstnanost v EU,“ prohlásil.

Za další úspěchy Sobotka označil zvyšování minimální mzdy, platy lékařů, sester, ale třeba také řidičů linkových autobusů. „Zrušili jsme poplatky ve zdravotnictví. To byl náš velký závazek. Zvýšili nemocenskou, snížili daně pro rodiny s dětmi,“ řekl a zdůraznil i úsilí proti daňovým únikům. „Jsem hrdý na to, že tato vláda v boji s šedou ekonomikou a daňovými úniky udělala takové kroky, na které nikdo před námi neměl odvahu,“ uvedl.