Zemanova bilanční schůzka s Pilným a Babišem

Zeman jednal s Pilným a Babišem. 11 miliard na neziskovky je příliš

Zemanova bilanční schůzka s Pilným a Babišem
Zeman jednal s Pilným a Babišem. 11 miliard na neziskovky je příliš

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Prezident Miloš Zeman se v neděli sešel v Lánech s expertním týmem včetně ministra financí Ivanem Pilným a jeho předchůdcem ve funkci Andrejem Babišem (oba ANO). Hlava státu nabádala ministra, aby se zaměřil na jedenáctimiliardovou částku, která má z rozpočtu putovat k neziskovým organizacím. Podle Zemana je toto číslo vysoké. 

Politici se v Lánech bavili zejména o přípravě státního rozpočtu na rok 2018. Podle Zemana by se měl Pilný zaměřit především na snížení dotací na obnovitelné zdroje, nebo na příliš vysokou částku směřující k neziskovým organizacím. Podle hlavy státu by se mělo také více investovat. 

„Pan prezident řekl panu ministru Pilnému, aby se při přípravě nového rozpočtu podíval kritickým okem na částku 11 miliard pro neziskové organizace a pečlivě ji zhodnotil,“ řekl Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček deníku Echo24, a naznačil tak, že se Hradu zdá být tato částka vysoká.

Prezidentovi se nezdají ani dotace na obnovitelné zdroje. „To je podobný případ jako s neziskovými organizacemi. Je potřeba se legislativně zaměřit, a to bude možná úkol pro příštího ministra financí, na to, jak snížit dotace na obnovitelné zdroje. Uvidíme, zda příští vláda provede jakýsi audit dotací. Nejde totiž zdaleka o malé sumy,“ interpretoval Ovčáček prezidenta.

Podle Zemana není ideální ani podíl investic, například do infrastruktury. „Pan prezident stále přetrvává se svým názorem, že by se měl zvýšit podíl investic. Investiční aktivita je totiž podle něj velmi nízká. Jedná se zejména o výstavbu silniční a železniční sítě. Dochází k určitému posunu, ale není ideální. Po volbách se pan prezident bude určitě setkávat s kandidáty na ministry financí a bude se zajímat o jejich investiční politiku,“ dodal mluvčí.

„Snažil jsem se tam vysvětlit, jak rozpočet vzniká za pochodu, které procesy to provázejí. Skutečně je tam tak málo prostoru proto, aby se dalo investovat,“ řekl ČTK o jednání Pilný. Účastníci schůzky se podle něj shodli, že nárůst mandatorních výdajů je neudržitelný a prostor pro financování dlouhodobých priorit, to znamená především investic do dopravní infrastruktury a vzdělávacího systému, je kvůli tomu malý. „Je potřeba prostě nějakým způsobem na to příště dbát,“ uvedl ministr.

S prezidentem Pilný rozebíral i dlouhodobé problémy spojené s ekonomikou. „To znamená v tomto okamžiku například 100 000 míst na pracovním trhu, které se nedaří obsadit. Mluvili jsme také o tom, že velmi brzy skončí evropské dotace a že zatím to nevypadá, že bychom se na to nějak zvlášť připravovali,“ konstatoval Pilný a doplnil, že ve spoustou věcí má s prezidentem podobný názor.

Prezident Miloš Zeman - Foto: Jan Zatorsky

Na schůzce mluvil prezident i s bývalým ministrem financí Andrejem Babišem. „Hospodářské výsledky pana Babiše si zaslouží spíš pochvalu než kritiku,“ odpověděl na Ovčáček na otázku, zda Zeman hodnotí Babišovo působení na ministerstvu financí pozitivně.

Bývalý ministr financí navrhl v době poměrně silného ekonomického růstu státní rozpočet 2018 se schodkem 50 miliard korun, což je mnohdy kritizovaný počin. „Schodek je často probíraná záležitost. Podle pana prezidenta by mělo být ambicí každého ministra financí, aby byl schodek co nejnižší,“ řekl Ovčáček.

„Byla to ta klasická schůzka v Lánech, která projednávala rozpočet. Já jsem byl přizván panem ministrem Pilným, protože jsem ten rozpočet předkládal,“ řekl ČTK Babiš. Zeman podle něj měl k přípravě rozpočtu vícero připomínek a jako vždy byl krtický. „Ale myslím si, že jsme mu zodpověděli všechny dotazy, které potřeboval,“ uvedl.

Andrej Babiš navrhl státní rozpočet se schodkem 50 miliard 22. května 2017. Dva dny poté nastoupil do úřadu Ivan Pilný, který nahradil právě odvolaného předsedu hnutí ANO. Návrh na odvolání Babiše Sobotka zdůvodnil podezřeními z obcházení daní či ovlivňování médií. Hnutí ANO jako náhradu navrhlo dosavadní náměstkyni Alenu Schillerovou a ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO). Premiér tyto návrhy odmítl. Kandidátům vyčítal přílišnou blízkost k Babišovi či jeho někdejšímu holdingu Agrofert. Spory ve vládní koalici začaly před třemi týdny a doprovázelo je několik zvratů, vzájemné osočování a urážky předních českých politiků.

Přes prázdniny bude Pilný jednat o rozpočtu s jednotlivými ministry. Požadavky ministerstev podle něj přesahují plánovaný schodek o 111 miliard korun. V pondělí bude s ministrem školství Stanislavem Štechem (za ČSSD) jednat o financování jeho kapitoly, s podporou premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) resort žádá posílení financování vysokého školství.

Zeman si zve ministry k jednáním se svým poradním týmem pravidelně. Další schůzku bude mít zřejmě až v září, a to se Štechem.

, , drb