Stát přichází až o 1 miliardu ročně

Hamižnost a klientelismus, zákon o hazardu je zlobbovaný, zlobí se Piráti

Stát přichází až o 1 miliardu ročně
Hamižnost a klientelismus, zákon o hazardu je zlobbovaný, zlobí se Piráti

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Zákon o hazardu platný od 1. ledna 2017 podle Pirátů nehájí zájmy patologických hráčů, jak mnozí říkají, ale chrání tuzemské provozovatele hazardu. Kritika České pirátské strany cílí především na blokování internetových stránek a na udělování licencí online hazardu, které musí nově od ministerstva financí získat každá legálně podnikající společnost. Piráti se kvůli tomu již dříve obrátili i na Ústavní soud, ten však v minulém týdnu rozhodl, že zákon protiústavní není. Svobodu projevu podle něj nijak neomezuje a nemá nic společného s cenzurou.

„Faktická kontrola Internetu byla schválena pod zcela falešnou záminkou. Místo ochrany patologických hráčů šlo o zájmy tuzemských provozovatelů, kteří zlobbovali ministerstvo financí,“ kritizuje zákon předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Nejde podle něj o omezení hazardu, ale pouze o přesunutí celé oblasti na někoho jiného. "Buď tak Andrej Babiš se Závodským (náměstek ministerstva financí - pozn. rekadce) činili vědomě, nebo je jejich naivita do nebe volající. Udělením licence Fortuně na online kasino ministerstvo financí v podstatě říká: Je dobře, že ti lidé hrají a prohrávají, ale musí to být u našich kamarádů a my z toho musíme mít také patřičné daně. Láska opět nezvítězila nad hamižností a klientelismem. Celou dobu jsme upozorňovali, že novelu píšou s ministerstvem financí lidé z vybraných sázkovek. Ostatně jsme na jednání s nimi byli a máme to v i registru lobbistických kontaktů," uvedl pro Echo24 předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Reaguje tak na vydání prvních licencí, které získaly společnosti Fortuna a Sazka. Podle odborníků bylo však doposud hazardní hraní na internetu zcela neomezené a nový zákon alespoň částečně internetový hazard ukotvil.

„Chvála bohu, že zákon přišel alespoň teď. V oblasti online hraní je to velký rozdíl, to se vůbec nedá srovnat. Starý zákon se online hraní vůbec nevěnoval,“ řekl již dříve pro Echo24 vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Viktor Mravčík.

Ilustrační foto - FOTO: Shutterstock

Za důležitý, i když stále nedostatečný považuje zákon i bývalý marketingový ředitel společnosti Fortuna (a zároveň vyléčený gambler) František Trantina. „Z hlediska ochrany spotřebitele považuji zákon za dobrý, v tomto případě účastníků hazardních her bylo dosaženo maximum možného,“ sdělil serveru Echo24 František Trantina.

Český stát podle něj však přichází na odvodech z nelicencovaných online her až o 1 miliardu korun ročně. A právě na výběr těchto peněz by se podle něj mělo ministerstvo intenzivně zaměřit. Celkový příjem z hazardu do státního rozpočtu se pohybuje mezi nezanedbatelnými 8 až 10 miliardami korun za rok. Trantina zároveň připomíná, že jen doteď přišel český stát nedostatečnou legislativou o miliardy a nechápe, jak to, že to ani ministerstvu ani legálním sázkařským společnostem nevadí.

"Stát daňově zatěžuje všechny, kteří podnikají legálně a ty firmy se podílejí na náhradě škody, které tu tím vznikají. Ale ty zahraniční firmy stát prostě neřeší. Já bych je prostě zpětně dodanil. To, co se tady v tom odvětví děje, je skandální. Nechápu, že to tady nikomu nevadí, to je prostě hrozné. Vůbec si to nedokážu vysvětlit,"uvedl pro Echo24 Trantina.

Zákon je legitimní, rozhodl soud

„Jde o naprosto legitimní, ve světě běžnou úpravu,“ uvedl ústavního soudce Jaromír Jirsa. Poukázal na problematické aspekty internetových her a hazardu obecně, například z hlediska daňových úniků, kriminality, ale i závislostí. „Je to riziková zábava,“ dodal minulý týden Jirsa.

Rozhodnutí Ústavního soudu přivítal ministr financí Andrej Babiš. „Hovořit v případě blokování stránky s nelegálně provozovanou hazardní hrou o cenzuře internetu jsem od počátku považoval za absurdní. Mám radost, že nám Ústavní soud dal za pravdu. Nový zákon o hazardu omezuje jedinou svobodu: nelegálně podnikat. Eliminuje černý trh s online hazardem a chrání hráče a legální provozovatele, kteří u nás platí daně,“ uvedl k verdiktu Ústavního soudu ministr financí minulý týden Andrej Babiš.

Do konce ledna se z českého trhu podle ministerstva financí stáhlo 44 zahraničních loterijních firem z 55 webovými stránkami v češtině. Představovaly asi 90 procent objemu nepovoleného internetového hazardu. Už koncem ledna ministerstvo zahájilo správní řízení s firmou EU Lotto, která svoje hry provozuje pod obchodním názvem lottoland. Pokud firmy současný stav nenapraví, hrozí jim zablokování webových stránek a plateb, pokuta až 50 milionů korun a doměření daně.

Podle Františka Trantiny však ještě koncem ledna na českém trhu fungovalo 29 nelegálních společností, mezi nimi například Bwin, Bet365, Gametwist, Unibet, Sportingbet a další. Proces jejich legalizace či zablokování stránek tak může být ještě velmi dlouhý.

28. února 2017