Vyjednávání o vládě

Kauza novičok: Hlasovací koalice ANO, SPD a KSČM stále funguje

Vyjednávání o vládě
Kauza novičok: Hlasovací koalice ANO, SPD a KSČM stále funguje

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Přestože vládní hnutí ANO chce složit menšinovou koalici s ČSSD za podpory KSČM, ve sněmovně znovu zafungovala hlasovací koalice ANO, SPD a KSČM. Naposledy to ukázala tzv. kauza novičok. Poslanci se případem kolem jedu novičok v Česku v reakci na výroky prezidenta Miloše Zemana odmítli zabývat v úterý, zrušení bodu k novičoku prosadily hlasy SPD, ANO a komunistů. Podle opozice jde o důkaz toho, že hlasovací koalice, která se ustavila už na podzim, funguje dál bez ohledu na vyjednávání o vládě.

Navrhovaný bod sněmovna z předběžného programu řádné schůze vyřadila z podnětu KSČM. Pravice opět mluví o svolání mimořádné schůze dolní komory k novičoku. Pro návrh Leo Luzara (KSČM) na vyškrtnutí navrhovaného bodu hlasovali vedle poslanců KSČM kromě Jiřího Dolejše také poslanci hnutí ANO kromě předsedy sněmovny Radka Vondráčka a poslanci SPD Tomia Okamury. Návrh podpořil i Jaroslav Foldyna (ČSSD).

„Už vám nikdy nebudeme věřit žádnou dohodu na organizačním výboru,“ uvedl předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek směrem k ANO, SPD a komunistům v návaznosti na to, že poslanci se na projednání bodu dohodli hlasy všech členů organizačního výboru sněmovny, tedy hlasy všech stran. „Bohužel půjdeme cestou mimořádné schůze a cestou přednostních řečnických práv,“ uvedl předseda klubu lidovců Jan Bartošek

„Kauza novičok, tak nám ta koalice KSČM, SPD a ANO opět skvěle zafungovala. Bod nebyl jejich hlasy právě zařazen na program PS. Dohody neplatí, je to trapný nepochopitelný postup,“ komentoval úterní dění ve sněmovně poslanec KDU-ČSL Marek Výborný.

Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek v reakci na hlasování uvedl, že jeho strana obnoví sběr podpisů pod žádost o svolání mimořádné schůze. Musí být nejméně 40. Podle šéfa ODS Petra Fialy se projednávání této věci na plénu stejně nelze vyhnout. Záměr na svolání schůze podpořil také šéf poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek. 

Jasněji o vládě bude v polovině června

Vyjednávání o vládě se nyní pozastavilo. Hnutí ANO i komunisté vyčkávají na výsledky vnitrostranického referenda ČSSD. To se koná od pondělí a jeho výsledek strana zveřejní 15. června. Hnutí ANO dále musí vyřešit dohodu s komunisty o toleranci, bez podpory KSČM totiž menšinový kabinet ANO a ČSSD nevznikne. Spor trvá například nad posílením vojenských misí v zahraničí, což odmítá KSČM.

Poslední schůzka šéfů všech tří stran Andreje Babiše (ANO), Jana Hamáčka (ČSSD) a Vojtěcha Filipa (KSČM) o vojenských misích nemá závěr. Žádná další schůzka mezi ANO a KSČM na toto téma zatím avizovaná není.

Zeman počátkem května uvedl, že podle Vojenského zpravodajství se v Česku vyráběl novičok, podle Bezpečnostní informační služby nikoliv, a že se přiklonil ke zprávě armádní tajné služby. Jeho vyjádření využil Kreml ke zpochybnění britského tvrzení, že novičok, kterým byli v březnu v Británii otráveni někdejší dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julia, pocházel z Ruska.

Prezidentova slova o výrobě novičoku v Česku následně popřel například premiér v demisi Andrej Babiš (ANO), sněmovní zahraniční výbor a senátní bezpečnostní a zahraniční výbor. Na základě zpráv tajných služeb, které se podle nich neliší, uvedli, že jed se v Česku nevyráběl ani neskladoval. Senátní výbor se usnesl na tom, že Zeman sdělil o výrobě novičoku v Česku nepravdivé informace a ohrozil české bezpečnostní zájmy. Senátoři z klubu Starostů a nezávislých pak oznámili, že připraví materiály, které by měly vést k ústavní žalobě na prezidenta pro podezření z velezrady.

23. května 2018