Zemanův výrok o novičoku

Část poslanců chce jednat o novičoku a Zemanovi. „Pitomosti nepodporujeme,“ vzkázala KSČM

Zemanův výrok o novičoku
Část poslanců chce jednat o novičoku a Zemanovi. „Pitomosti nepodporujeme,“ vzkázala KSČM

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek chce kvůli výrokům prezidenta svolat mimořádnou schůzi sněmovny. Zatím mu vyjádřili podporu starostové a někteří lidovci. Další strany počkají, co projednají výbory a komise. Komunisté rovnou vzkázali: „pitomosti nepodporujeme“.

Kalouskovi vadí zejména to, že výrok o existenci jedu novičok na území České republiky byl dle jeho slov nepravdivý a nešťastný. Zemanova slova pak zneužila ruská propaganda a obvinila Velkou Británii ze lži. Proto oslovil ostatní předsedy poslaneckých klubů. „Já jsem jim poslal e-mail a příští týden očekávám, že si to v Poslanecké sněmovně řekneme. Odepsal mi pouze předseda STAN, že od nich můžeme počítat s podporou,“ řekl pro Echo24 Miroslav Kalousek. To následně potvrdil Jan Farský z hnutí Starostové.

Šéf lidoveckých poslanců Jan Bartošek počítá, že se pro návrh najde podpora i v jeho straně. „Za sebe můžu říct, že to podpořím. Nabídnu to i poslancům našeho klubu. Předpokládám, že těch podpisů bude víc,“ řekl pro Echo24 Jan Bartošek.

Kromě lidovců a STAN se ale ostatní kluby ještě nerozhodly. „Nejdříve to projednají komise. Ve čtvrtek zasedá komise pro kontrolu Vojenského zpravodajství. Poté nám naši zástupci mohou říct, zda má, nebo nemá smysl usilovat o takový bod na schůzi Poslanecké sněmovny na plénu. Takže já si určitě počkám na zprávu od svých kolegů. Máme výborový týden, možná zasedne i komise pro kontrolu BIS, poté se poradíme,“ řekl pro Echo24 šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Na rozhodnutí výborů chtějí počkat i Piráti. „Počkáme na to, co vzejde z projednání na zahraničním výboru, kde to Piráti iniciovali,“ řekl Jakub Michálek. Michálkův spolustraník, místopředseda sněmovního zahraničního výboru Jan Lipavský, pozval na schůzi výboru zástupce zpravodajců, na základě jejichž informací prezident o novičoku v Česku hovořil.

Počkat chtějí i sociální demokraté, kteří spolu s hnutím ANO jednají o ministerských křeslech. „Budeme se tomu věnovat tento týden na zasedání poslaneckého klubu ČSSD,“ napsal šéf poslanců Jan Chvojka. Komunisté, kteří s největší pravděpodobností podpoří novou vládní koalici ANO se sociální demokracií však budou rozhodně proti Kalouskově návrhu. „Pitomosti nepodporujeme,“ řekl pouze předseda poslaneckého klubu Pavel Kováčik.

Svolání je jen první krok, je třeba ještě schválit program schůze

Otázkou také zůstává, zda by se povedlo schválit program mimořádné schůze. Od říjnových voleb v minulém roce proběhly tři mimořádné sněmovní schůze. Na žádné se zatím program nepodařilo odhlasovat. První mimořádná schůze byla svolána 7. března a řešila odvolání Tomia Okamury z funkce místopředsedy sněmovny. Pro schválení programu hlasovalo 78 poslanců a proti bylo 41. Hlasování se účastnilo 177 poslanců.

Po dvou dnech se konala druhá mimořádná schůze. Svolána byla částí opozice, aby vláda bez důvěry nečinila nevynucené personální změny. Program navrhovala šestice poslaneckých klubů a debata před hlasováním trvala skoro čtyři hodiny. Během hlasování ale zafungovala koalice poslanců ANO, SPD a KSČM, kteří se hlasování zdrželi. Pro schválení programu tak hlasovalo 59 ze 154 přítomných poslanců.

Ani na třetí pokus se nepodařilo schválit program během mimořádné schůze 27. března. Poslanci se chtěli zabývat snahou premiéra v demisi Andreje Babiše zprostit funkce ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů Michala Murína. Jednání bylo uzavřené a ještě před hlasování odešel hlavní důvod svolání schůze Andrej Babiš. Dle předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Miroslava Kalouska zafungovala opět hlasovací koalice poslanců ANO, SPD a KSČM.

Kalousek poté řekl, že sněmovna dala hlasováním najevo, že někteří lidé stojí nad zákonem a mohou zasahovat do vlastního vyšetřování. S odchodem Michala Murína z čela GIBS  následně Babiš uspěl, když ředitel inspekce skončil kvůli velkému tlaku v nemocnici. Murín skončil ve funkci na konci dubna.

Na čtvrtý pokus se tak Miroslav Kalousek pokusí svolat mimořádnou schůzi, kterou nazval „V České republice se nevyráběl ani nevyvíjel jed novičok“. „Poslanecká sněmovna by se měla pokusit napravit tu ostudu, kterou nám pan prezident ve světě udělal,“ řekl předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.