Další paskvil. Na Silvestra se doma může sejít neomezený počet lidí, tvrdí Blatný
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Oslavy konce roku, které se konají v prostředí domova, nejsou zahrnuty do restrikcí systému PES. Silvestra tak lidé mohou oslavit v podstatě v neomezeném počtu, protože podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) index PES omezuje setkávání lidí pouze na veřejných místech, nikoliv v domácnostech. Veřejnost přesto Blatný vyzývá k zodpovědnému chování. V Praze bude na dodržování opatření dohlížet dvojnásobek běžného počtu policistů.
„Usnesení vlády upravuje počet osob na veřejných místech a explicitně neupravuje počty osob uvnitř domovů. Na druhou stranu také říká, že by lidé měli omezit sociální kontakt na minimum, a je jistě na odpovědnosti každého z nás, abychom to dodrželi co nejpřísněji,“ uvedl ministr Jan Blatný v pondělí večer pro CNN Prima NEWS.
Blatný to řekl v rámci obhajoby premiéra Andreje Babiše a prezidenta Miloše Zemana, kteří se měli i s rodinami sejít na novoroční oběd. Blatný tvrdil, že obědu nebrání restrikce proti koronaviru, protože se koná v sídle prezidenta, kde Zeman i bydlí. Na setkání by přitom dorazilo celkem sedm lidí (manželky a děti).
Tisková mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová uvedla, že pokud se setkají dvě rodiny v soukromí, nejedná se o porušení protiepidemických opatření. Novoroční oběd se i tak nakonec po tlaku ze strany veřejnosti a médií uskuteční v omezené formě – sejdou se pouze prezident s premiérem bez rodin. „Aktuálně platná opatření počet členů v domácnosti neomezují. Cizí lidé, například při pořádání party v bytě, jsou ale samozřejmě něco jiného. Platí omezený zákaz vycházení, což mimo jiné znamená, že se můžou navštěvovat rodiny a osoby blízké,“ doplnila Peterová. Co je to osoba blízká je definováno v občanském zákoníku velmi opatrně.
Osoba blízká příbuzný sourozenec a manžel nebo partner v registrovaném partnerství. Do definice ale patří i „jiné osoby v poměru rodinném nebo obdobném se pokládají za osoby sobě navzájem blízké, pokud by újmu, kterou utrpěla jedna z nich, druhá důvodně pociťovala jako újmu vlastní“. Teoreticky tak mohou na silvestrovské oslavy dorazit i blízcí přátelé, jejichž počet může nyní podle Blatného výkladu být v podstatě neomezený,
Vládní web COVID Portál, který uvádí, že domácí večírky povolené nejsou. „V současné době je výrazně omezen volný pohyb osob. Z těchto důvodů není povoleno se stýkat s osobami, které nejsou členy vaší domácnosti či rodiny. Není povoleno pořádat či se účastnit večírků, větších setkání ani oslav,“ píše se na webu.
Nejedná se o první nejasnost ve výkladu od začátku pandemie. Vláda se dokonce v první polovině prosince dopustila bizarní chyby. Restauracím a hospodám zakázala omylem ve znění opatření prodávat zákazníkům pivo s sebou například do džbánků či PET lahví. Při rigidním výkladu toho, co v novém opatření stojí, by hospody nemohly čepovat pivo nebo vařit čaj ve svých prostorách vůbec, tedy ani sedícím zákazníkům. Vláda následně opatření přeformulovala.
V Praze vyrazí do ulic dvojnásobek strážníků
V pražských ulicích bude poslední den tohoto roku dvojnásobek strážníků než v minulých letech, hasičů bude na Silvestra a Nový rok sloužit přes 200. Řešených incidentů by letos kvůli opatřením souvisejícím s koronavirovou pandemií mohlo být méně. Informovali o tom mluvčí městské policie Irena Seifertová a mluvčí hasičů Martin Kavka.
„Konkrétně na Silvestra bude v ulicích Prahy na kontrolu mimořádných a krizových opatření a kontrolu nové vyhlášky, upravující zákaz používání pyrotechniky na většině míst v metropoli, dohlížet 300 strážníků. Další strážníci pak budou plnit další úkoly, zejména ty spojené se zajištěním tísňové linky 156,“ uvedla Seifertová.
Strážníci se zaměří zvláště na kontrolu dodržování zákazu vycházení po 21:00, pití alkoholu na veřejnosti, na dodržování omezeného provozu restauračních zařízení a dodržování zákazu odpalování petard na stanovených místech v Praze, jak stanovuje nová městská vyhláška. Platí od letošního 1. prosince a zákaz odpalovat petardy se vztahuje mimo jiné na centrum města, na okolí domovů pro seniory, přírodní parky, okolí vodních toků a okolí zoologické zahrady v Troji, útulků pro zvířata a veterinárních pohotovostí.
Porušení mimořádných opatření a porušení vyhlášky mohou strážníci řešit domluvou, pokutou nebo oznámením správnímu orgánu. „Nejvýše uložená pokuta na místě může být až 10.000 korun,“ dodala mluvčí městské policie.